RSS
Ważne:
Zapraszamy do udziału w Konkursie Na Najlepszy Produkt Turystyczny o Lubuską Perłę Turystyczną na zgłoszenia czekamy do 30 sierpnia 2019      Zapraszamy do udziału w Konkursie Na Najlepszy Produkt Turystyczny o Lubuską Perłę Turystyczną na zgłoszenia czekamy do 30 sierpnia 2019      Zapraszamy do udziału w Konkursie Na Najlepszy Produkt Turystyczny o Lubuską Perłę Turystyczną na zgłoszenia czekamy do 30 sierpnia 2019      Zapraszamy do udziału w Konkursie Na Najlepszy Produkt Turystyczny o Lubuską Perłę Turystyczną na zgłoszenia czekamy do 30 sierpnia 2019     
Zarząd i komisje Statut Składki Deklaracja Członkowska Księga marki Patronat "LOTUR" Lotur plan pracy Walne zebrania sprawozdawcze Kontakt Formularz kontaktowy Lista członków LOTUR PRACA O członkach
Zawód Informator Turystyczny Zamówienia publiczne Targi turystyczne, konferencje Targi, konferencje, inne - zaprosili nas Piszą o nas Newsletter 2017 Newsletter Archiwum Wydawnictwa Partnerzy Turystyka Wspólna Sprawa Konkursy Turystyczne znaki drogowe Ankiety, badania Partnerstwo Odra
Informacje o województwie Regionalny Portal Turystyczny Telefony alarmowe Baza noclegowa Bankomaty w Lubuskim Warto zobaczyć Muzea, Skanseny i Izby Regionalne Szlaki turystyczne DLA KOLEKCJONERÓW REKORDÓW! Informacja Turystyczna Kalendarz imprez w regionie
Baza noclegowa w województwie lubuskim Produkty turystyczne Oferty turystyczne Nowe Zasady Certyfikacji IT Certyfikacja IT Lubuskie szlaki Nordic Walking Aktualne Lubuskie Punkty Informacji Turystycznej lubuskie Certyfikowane Produkty Turystyczne i Lubuskie Perły Turystyczne Marka Lubuskie Przewodnicy Biura Podróży Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry Turystyka wodna Lokalne Organizacje Turystyczne Wyniki konkursów - Lubuskie Perły Turystyczne, Najlepszy Produkt Turystyczny

TURYSTYKA WODNA


 

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”.

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

 

 

zdobądź nowy zawód, ZAWÓD PAMIĄTKARZ


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Tytuł projektu : Zawód Pamiątkarz  Nr Umowy UDA-POKL.08.01.01-08-110/10-00 

Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie

Autor: Administrator, dodano: 2009-06-14 13:30:45

Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie, którego 38. edycja odbędzie się w dniach od 21 do 28 czerwca  2009 r. jest najstarszym festiwalem filmów fabularnych w Polsce.

Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w czerwcu 1969 roku. W zamyśle organizatorów przegląd polskich filmów fabularnych miał być coroczną konfrontacją bieżącego dorobku rodzimej produkcji z masową widownią jak i krytyką filmową. Początkowo był to jedynie ogólnopolski festiwal filmów krajowych, podczas którego odbywało się wiele seminariów i spotkań dyskusyjnych w swobodnej atmosferze.

Duży sukces organizacyjny i programowy pierwszego Lubuskiego Lata Filmowego zachęcił organizatorów do zmiany formuły imprezy na festiwal. Lubuskie Lato Filmowe w 1971 r. stało o Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Łagowie.

Władze kinematografii w 1974 roku przeniosły festiwal do Gdańska. Stworzono drugi festiwal filmów krajowych o wiele bardziej oficjalny, reprezentacyjny, wystawny. Niejako w cieniu Gdańska (później Gdyni) od 1974 do 1987 roku w Łagowie w dalszym ciągu odbywała się impreza filmowa o charakterze całorocznego przeglądu polskich filmów fabularnych, z tym, że główny akcent położono na stronę seminaryjno-dyskusyjną. Ogólne hasło imprezy brzmiało "Film a kultura współczesna". W ramach tak pomyślanej imprezy zajmowano się między innymi takimi problemami jak scenopisarstwo, debiuty filmowe, film historyczny, moralność w filmie polskim itp. Należy równocześnie podkreślić, iż przyjęcie nowej formuły nie spowodowało cofnięcia charakteru konkursu, jaki miał przegląd filmów. Nagrody przyznawane w Łagowie tj. "Złote, Srebrne i Brązowe Grona" weszły na stałe w tradycję życia filmowego w Polsce. To tu w Łagowie nagradzani byli tacy twórcy jak Wajda, Zanussi, Kieślowski, Królikiewicz, Kutz, Holland, Piwowarski, czy Łoziński. W tym małym Łagowie odbierali nagrody ekranowi ulubieńcy publiczności tacy jak Łomnicki, Olbrychski, Zawadzka, Tyszkiewicz, Szapołowska i wielu, wielu innych.

Od 1988 roku festiwal łagowski zagrożony likwidacją został przejęty przez działaczy Klubu Kultury Filmowej z Zielonej Góry i Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Warszawie, tym bardziej kultywując swój odrębny - roboczy, dyskusyjny - charakter. Od 1988 r. Lubuskie Lato Filmowe-Łagów jest organizowane przez Klub Kultury Filmowej z Zielonej Góry, a od 1990 stał się festiwalem międzynarodowym, ze szczególnym uwzględnieniem udziału krajów Europy Środkowej i Wschodniej. I tak od czerwca 1990 roku hasło generalne imprezy brzmi "Kinematografie Europy Środkowej i Wschodniej".

Przez cały okres trwania Lubuskiego Lata Filmowego zasadniczym elementem imprezy jest doroczne Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W trakcie seminariów Stowarzyszenia Filmowców Polskich referaty wygłaszali między innymi: Skirmantas Valiulis (Litwa), Miron Czernienko (Rosja), Radovan Holub (Słowacja), Andriej Jerema (Ukraina), Janusz Gazda, Janusz Kijowski,  Piotr Szulkin, Tadeusz Lubelski, Andrzej Werner, Andrzej Szczypiorski i Adam Michnik.

W sferze zainteresowań są następujące kraje: Austria,  Białoruś, Czechy, Litwa, Niemcy, Polska, Rosja, Słowacja, Ukraina i Węgry.

Lubuskie Lato Filmowe jest przeglądem filmów a jednocześnie miejscem promowania filmów o wybitnych walorach artystycznych, jest również forum dyskusyjnym, miejscem wymiany doświadczeń. Celem prezentacji jest popularyzacja kina Europy Środkowej i Wschodniej, obrona kina artystycznego, integracja środowisk filmowych, wymiana poglądów i doświadczeń, rozszerzenie kontaktów pomiędzy twórcami filmowymi i widzami kina, edukacja działaczy filmowych, konfrontacja różnych kultur, tak często w przeszłości nie tylko obca sobie, ale i niechętnie do siebie nastawiona.

Kolorytu dodaje łagowskiej imprezie festiwalowy konkurs, w którym startują wszystkie zaproszone specjalnie filmy pełnometrażowe. Jury przyznaje trzy nagrody: Złote Grono oraz Srebrne i Brązowe Grona. Obok tego fundowane są nagrody specjalne.

Specyficzna formuła festiwalu jak i jego ciężar gatunkowy powoduje duże zainteresowanie imprezą zarówno w Europie jak i poza jej granicami. W ciągu tych międzynarodowych lat Lubuskiego Lata Filmowego goszczono w Łagowie producentów, dystrybutorów czy twórców filmowych z takich państw jak: USA, Francja, Wielka Brytania, Austria, Szwecja, Szwajcaria itp.

Stałymi odbiorcami imprezy są przedstawiciele różnych festiwali filmowych w Europie. Licznie reprezentowane są na festiwalu media. Stały patronat medialny nad festiwalem ma Telewizja Polska, Polskie Radio, Gazeta Lubuska, stopklatka.pl. i miesięcznik Kino. Dyrektorem Programowym tegorocznej edycji festiwalu jest Paweł Felis - krytyk filmowy, dziennikarz Gazety Wyborczej i Telewizji Polskiej.

38 edycja w Łagowie odbędzie się m.innymi dzięki wsparciu  gminy Łagów i jej wójta Ryszarda Oleszkiewicza oraz Marszałka Województwa Lubuskiego.

Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR", redakcja „Kochaj Lubuskie" wspierają Lubuskie Lato Filmowe, bowiem jest to wspaniały produkt turystyczny w wypracowaną marką, który może startować do Konkursu na Certyfikat POT na najlepszy produkt turystyczny.

 

 

zdjęcia