RSS
Ważne:
Polska Organizacja Turystyczna zaprasza przedsiębiorców do VI edycji akcji „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”. rejestracja do 12 lutego      Polska Organizacja Turystyczna zaprasza przedsiębiorców do VI edycji akcji „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”. rejestracja do 12 lutego      Polska Organizacja Turystyczna zaprasza przedsiębiorców do VI edycji akcji „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”. rejestracja do 12 lutego      Polska Organizacja Turystyczna zaprasza przedsiębiorców do VI edycji akcji „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”. rejestracja do 12 lutego     
Zarząd i komisje Statut Składki Deklaracja Członkowska Księga marki Patronat "LOTUR" Lotur plan pracy Walne zebrania sprawozdawcze Kontakt Formularz kontaktowy Lista członków LOTUR PRACA O członkach
Zawód Informator Turystyczny Zamówienia publiczne Targi turystyczne, konferencje Targi, konferencje, inne - zaprosili nas Piszą o nas Newsletter 2017 Newsletter Archiwum Wydawnictwa Partnerzy Turystyka Wspólna Sprawa Konkursy Turystyczne znaki drogowe Ankiety, badania Partnerstwo Odra
Informacje o województwie Regionalny Portal Turystyczny Telefony alarmowe Baza noclegowa Bankomaty w Lubuskim Warto zobaczyć Muzea, Skanseny i Izby Regionalne Szlaki turystyczne DLA KOLEKCJONERÓW REKORDÓW! Informacja Turystyczna Kalendarz imprez w regionie
Baza noclegowa w województwie lubuskim Produkty turystyczne Oferty turystyczne Nowe Zasady Certyfikacji IT Certyfikacja IT Lubuskie szlaki Nordic Walking Aktualne Lubuskie Punkty Informacji Turystycznej lubuskie Certyfikowane Produkty Turystyczne i Lubuskie Perły Turystyczne Marka Lubuskie Przewodnicy Biura Podróży Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry Turystyka wodna Lokalne Organizacje Turystyczne Wyniki konkursów - Lubuskie Perły Turystyczne, Najlepszy Produkt Turystyczny

TURYSTYKA WODNA


 

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”.

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

 

 

zdobądź nowy zawód, ZAWÓD PAMIĄTKARZ


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Tytuł projektu : Zawód Pamiątkarz  Nr Umowy UDA-POKL.08.01.01-08-110/10-00 

Lubuskie szlaki nordic walking - Puszcza Drawska –kraina jezior i rzek – szlaki w Gminie Dobiegniew

Autor: Administrator, dodano: 2012-10-23 15:04:27

Szlak Winny SZLAK CZERWONY

Trasa: Wokół majątku Marzęcin
Rodzaj trasy: krajobrazowo-historyczna
Stopień trudności: łatwa
Czas przejścia: 2h (5,5km)
Walory: Ciekawy dobrze zachowany folwark, którego częścią składową była winnica. Piękny pałac w otoczeniu znakomicie zaprojektowanego parku.


Mierzęcin 1

O Mierzęcinie wspominają już średniowieczne źródła historyczne. Można znaleźć informacje o tym, że właścicielami był ród von Osten. Mierzęcin pozostał w ich rękach do 1608 roku, a następnie przeszedł w posiadanie rodziny von Kramme. XVII wiek był okresem nieustannych zmian właścicieli. Od 1715 roku  właścicielem była rodzina von Sydow, która przyczyniła się do wybudowania murowanego kościoła istniejącego po dzień dzisiejszy. W drugiej dekadzie XVIII wieku majątek nabyła i rozbudowała rodzina von Waldow. Do rozwoju gospodarczego Mierzęcina przyczyniła się, zbudowana w 1850 linia kolejowa, łącząca Poznań ze Stargardem Szczecińskim, przebiegająca w pobliżu majątku. Pałac, siedzibę rodu zbudowano w latach 1861 - 1863 z inicjatywy Roberta Friedricha von Waldow. Okresem największej rozbudowy i przebudowy majątku był początek XX wieku, powstały wówczas nowe budynki gorzelni oraz kompleksu folwarcznego. Okres wojenny pałac i budynki folwarku przetrwały w niemalże nienaruszonym stanie.

 

Park

Park o powierzchni 15,28 ha zajmuje północną część założenia. Położony jest na podłużnym wyniesieniu terenu, opadającym tarasami od pałacu w kierunku zachodnim i północnym ku podmokłej dolinie Strugi Mierzęckiej. Założenie parkowe rozplanowane w układzie wieloosiowym, promienistym, związane jest ściśle z pałacem, posadowionym na wyniesieniu terenu, z fasadą od wschodu. Kompozycja przestrzenna parku obejmuje parter ogrodowy z fontanną przed pałacem, od której prowadzi główna aleja parkowa, kończąca się na skrzyżowaniu dwunastu dróg. Po stronie północno - wschodniej i głównej alei parkowej znajduje się podłużna polana widokowa z altaną lipową na skraju. W części wschodniej parku usytuowany jest cmentarz rodowy z mogiłami ostatnich właścicieli z rodziny von Waldow. Od strony zachodniej park opada tarasami ku stawowi i rzece. Tutaj powstał w ostatnich latach ogród japoński ze stylową architekturą (altana, most, brama torii) i wyspą, na której stoi latarnia japońska. Park w części wschodniej jest krajobrazowym ogrodem angielskim, w którym ogromne drzewa i grupy krzewów eksponowane są na równo ciętym trawniku. Starodrzew występujący w parku to dorodne buki, dęby, platany, lipy, graby i wiązy, wśród których jest ponad 20 pomników przyrody. W części wschodniej parku znajduje się cmentarz rodowy byłych właścicieli majątku von Waldow.

 

Winnica

Winnica znajduje się nieopodal pałacu, nad Jeziorem Mierzęcińskim. Plantacja zajmuje obszar 6,75 hektara i jest trzecią co do wielkości winnicą w kraju i największą w województwie lubuskim. Pierwszych nasadzeń dokonano jesienią 2004 roku. 27 tysięcy krzewów rośnie na rozległym, łagodnym zboczu o orientacji południowej, południowo-zachodniej i na terenie płaskim, na wysokości około 60 m n.p.m. Winnica wznosi się ponad otaczający ją obszar i wraz z jeziorem, okolicznymi lasami oraz łąkami tworzy wyjątkowo malowniczy krajobraz. Tutejszy mikroklimat sprzyja uprawie winorośli, o czym świadczą stare, przedwojenne krzewy występujące w wielu okolicznych domostwach. Zimy w Mierzęcinie są łagodne, a lata słoneczne i suche, dzięki czemu krzewy obradzają w dorodne i soczyste owoce. Uprawiane jest 19 szczepów, głównie odmiany winorośli białych Pinot Gris, Kernling, Riesling, Gewurztraminer i Chardonnay oraz czerwonych Pinot Noir, Rondo i Regent. Występuja także hybrydy takie jak: Sibera, Bianka, Hibernal, Muskat Odesski, Biona i Merzling.

 

Szlak Pałacowy SZLAK NIEBIESKI

Trasa: Wokół pałacu i parku
Rodzaj trasy: Karobrazowo-historyczna
Stopień trudności: Łatwa
Czas przejścia: 2h (6km)
Walory: Piękny pałac w otoczeniu znakomicie zaprojektowanego parku. Część parku utrzymana w stylu angielski, w pobliżu pałacu, poniżej tarasowatych zboczy, staw i park japoński.


Mierzęcin2

Mierzęcin (niem. Mehrenthin) to niewielka wieś (ulicówka). Znajduje się w niej zespół pałacowo - parkowo - folwarczny zlokalizowany jest po północno - wschodniej stronie wsi, tworząc jedno z okazalszych założeń na terenie regionu. Na tarasowym brzegu rzeki Mierzęcinki posadowiono pałac z cegły na fundamentach z kamieni granitowych. Składa się on z prostokątnego korpusu, wieży i z niewielkiego skrzydła połączonego z wieżą i korpusem. Bryła i wystrój elewacji pałacu zachowały formy oryginalne, niezmienione od czasów budowy. Architektura pałacu mierzęcińskiego wraz z otoczeniem stanowi klasyczny przykład romantycznej rezydencji wzniesionej w stylu neogotyku angielskiego, wzorowanego na budowli pałacowej projektu Schinkla w Babelsbergu.

 

Folwark

Pałac Mierzęcin (Mehrenthin) to oprócz samego pałacu, folwark. Majątek obejmował 3675 hektarów (w tym 2756 ha lasu), co czyniło go jednym z większych w okolicy. Dziedziniec folwarku tworzą murowane budynki z 2 poł. XIX w. i pocz. XX w., wśród nich znajduje się stodoła z 1872r., obora z 1868r., chlew z 1862r., gorzelnia z 1901r. Na pocz. XX w. przebudowano również budynki towarzyszące pałacowi, które powstały równocześnie z jego budową, m.in. budynek mieszkalny typu willowego, w którym prawdopodobnie znajdowała się siedziba administratora majątku. Z dawnych budynków obór, stajni i innych budynków gospodarczych utworzono sale wykładowe i klubowe oraz pokoje dla gości. W majątku znajduje się trzecia co do wielkości w Polsce winnica.

 

Hotel

Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort to elegancki kompleks wypoczynkowy, w którym duch historii dyskretnie przeplata się z nowoczesnością. W neogotyckim pałacu i odrestaurowanych budynkach dawnego folwarku znajduje się 65 komfortowo wyposażonych pokoi. Starannie urządzone wnętrza, ciekawa architektura oraz otaczający pałac park stanowią doskonałą scenerię do imprez okolicznościowych, spotkań rodzinnych i w gronie przyjaciół. Firmom organizującym szkolenia, konferencje bądź wyjazdy integracyjne oddajemy do dyspozycji pięć komfortowych sal konferencyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt audiowizualny, które w sumie mogą pomieścić 230 osób. Pałac Mierzęcin wytwarza własne wina ma przetwórnię i piwnicę winną. W oparciu o winogrona i wino zbudowana jest oferta wellnesowa i gastronomiczna hotelu. Winogrona stanowią również podstawę zabiegów pielęgnacyjnych w Grape Spa, w pierwszym w Polsce Spa bazującym na owocach z własnej winnicy. Położenie w otoczeniu lasów i jezior, z dala od miejskiego zgiełku sprawia, że Pałac Mierzęcin jest zacisznym azylem dla osób szukających spokojnego wypoczynku. Entuzjaści aktywnego spędzania czasu z pewnością wybiorą coś z naszej bogatej oferty rekreacyjnej - jazdę konną, basen, fitness, nordic walking, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe i wiele innych atrakcji.

 

 

 

 

zdjęcia