RSS
Ważne:
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy     
Zarząd i komisje Statut Składki Deklaracja Członkowska Księga marki Patronat "LOTUR" Lotur plan pracy Walne zebrania sprawozdawcze Kontakt Formularz kontaktowy Lista członków LOTUR PRACA O członkach
Zawód Informator Turystyczny Zamówienia publiczne Targi turystyczne, konferencje Targi, konferencje, inne - zaprosili nas Piszą o nas Newsletter 2017 Newsletter Archiwum Wydawnictwa Partnerzy Turystyka Wspólna Sprawa Konkursy Turystyczne znaki drogowe Ankiety, badania Partnerstwo Odra
Informacje o województwie Regionalny Portal Turystyczny Telefony alarmowe Baza noclegowa Bankomaty w Lubuskim Warto zobaczyć Muzea, Skanseny i Izby Regionalne Szlaki turystyczne DLA KOLEKCJONERÓW REKORDÓW! Informacja Turystyczna Kalendarz imprez w regionie
Baza noclegowa w województwie lubuskim Produkty turystyczne Oferty turystyczne Nowe Zasady Certyfikacji IT Certyfikacja IT Lubuskie szlaki Nordic Walking Aktualne Lubuskie Punkty Informacji Turystycznej lubuskie Certyfikowane Produkty Turystyczne i Lubuskie Perły Turystyczne Marka Lubuskie Przewodnicy Biura Podróży Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry Turystyka wodna Lokalne Organizacje Turystyczne Wyniki konkursów - Lubuskie Perły Turystyczne, Najlepszy Produkt Turystyczny

TURYSTYKA WODNA


 

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”.

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

 

 

zdobądź nowy zawód, ZAWÓD PAMIĄTKARZ


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Tytuł projektu : Zawód Pamiątkarz  Nr Umowy UDA-POKL.08.01.01-08-110/10-00 

Mapy z atrakcjami lubuskiego 11.2019


Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą mapą ścienną z atrakcjami województwa lubuskiego. To nasze kolejne wydawnictwo dofinansowane w ramach zadania publicznego ze środków województw lubuskiego- Urzędu Marszałkowskiego .

Orginał mapy do pozyskania w biurze LOTUR. Prosimy o informację per email lub tel. 

http://lotur.eu/news/show/1911

 

Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim

Autor: Administrator, dodano: 2014-05-08 14:13:54

 

 


Tam gdzie przebywała święta

Zamek Piastowski to niewątpliwa perła województwa lubuskiego, ulokowana
w lewobrzeżnej części Krosna Odrzańskiego, odzyskująca swój blask w wyniku renowacji, jakie zostały przeprowadzone. Swoją przeszłością zachwyci nie tylko miłośników historii. Należy dodać, że jest to najbardziej wysunięty na północ zamek średniowiecznego Śląska.

Pochodzi on z przełomu XII i XIII stulecia, początkowo będąc rezydencją księżnej Jadwigi oraz jej małżonka Henryka Brodatego. Służył jako miejsce do organizowania wypraw wojennych. 19 marca 1238 roku Henryk Brodaty umiera w krośnieńskim zamku. Po jego śmierci, w czasie walk z Tatarami w 1241 roku, księżna Jadwiga Śląska schroniła się w zamku wraz z mniszkami trzebnickiego klasztoru.

Zamek Piastowski przez stulecia był ważnym punktem strategicznym dla kolejnych pokoleń, łącząc w sobie funkcje reprezentacyjne i obronne.

Koniec XV wieku, jest początkiem przebudowy zamku przez wdowę po Henryku XI - Barbarę Hohenzollern. Siedziba otrzymuje renesansową oprawę w XVI wieku, gdy za panowania margrabiego brandenburskiego Jana Jerzego, krużganki wzbogacają się
o arkady. Zamek staje się siedzibą wdów.

Okres wojny trzydziestoletniej (1618-1648) przyczynia się do zmian - obiekt zostaje przekształcony w twierdzę m.in. przez budowę szańców i umocnień istniejących już systemów obronnych. Następuje powiększenie fosy wokół zamku i zbudowanie mostu zwodzonego.

Za panowania Fryderyka II zostaje zamieniony na magazyny wojskowe. W latach 1886 -1887 zostaje przebudowany przez pruskie wojska na koszary wojskowe.

W pierwszej połowie XX wieku pomieszczenia zostały zaadaptowane na siedzibę muzeum i mieszkania.

W tym 1945 roku lewobrzeżne Krosno wraz z zamkiem spłonęło. Pozostały jedynie mury kapitalne.

Wytrwałość i ciężka praca przywracają dawny zamek

Pod koniec XX wieku, zamek stopniowo odzyskuje świetność. Wyremontowany zostaje budynek bramy, uporządkowano dziedziniec. W roku 2008 zakończono rewitalizację części skrzydła południowego i kaplicy (wozowni)
w skrzydle zachodnim. Obecnie w izbach muzealnych Zamku Piastowskiego znajdują się wystawy obrazujące historię Krosna Odrzańskiego, a w galeriach wystawienniczych prezentowany jest dorobek lokalnych artystów.

Ekspozycja co rusz jest wzbogacana o nowe obiekty bezpośrednio dotyczące historii Krosna. Choć to tylko przedmioty, to dzięki przewodnikom Zamku Piastowskiego  ożywają, kreśląc historię Krosna Odrzańskiego od wczesnego średniowiecza do czasów nam współczesnych.
Zamek to nie tylko miejsce, w którym można poznać bogatą historię Krosna Odrzańskiego - to również jego artystyczne serce.


 

Zamek artystycznie

Jak już wcześniej wspomniano, co roku, we wrześniu  ku upamiętnieniu czynu świętej Jadwigi, odbywa się Turniej Rycerski, gdzie wygraną stanowi jej pierścień. Każdy kolejny turniej cieszy się co raz większą popularnością, a odwiedzający mają okazję spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach (np. garncarstwie). Zamek jest też miejsce organizacji rozmaitych wystawy zarówno malarskich jak i fotograficznych.

W tych murach brzmią też dźwięki wydobywane przez muzyków w trakcie koncertu Jadwigensis, który z każdym rokiem ma co raz większą rzesze miłośników muzyki klasycznej i dawnej. Gośćmi festiwalu byli m.in. Kwartet Delos wraz z aktorem Janem Zelnikiem, Trio Grzegorza Frankowskiego, chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses.