RSS
Ważne:
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy     
Zarząd i komisje Statut Składki Deklaracja Członkowska Księga marki Patronat "LOTUR" Lotur plan pracy Walne zebrania sprawozdawcze Kontakt Formularz kontaktowy Lista członków LOTUR PRACA O członkach
Zawód Informator Turystyczny Zamówienia publiczne Targi turystyczne, konferencje Targi, konferencje, inne - zaprosili nas Piszą o nas Newsletter 2017 Newsletter Archiwum Wydawnictwa Partnerzy Turystyka Wspólna Sprawa Konkursy Turystyczne znaki drogowe Ankiety, badania Partnerstwo Odra
Informacje o województwie Regionalny Portal Turystyczny Telefony alarmowe Baza noclegowa Bankomaty w Lubuskim Warto zobaczyć Muzea, Skanseny i Izby Regionalne Szlaki turystyczne DLA KOLEKCJONERÓW REKORDÓW! Informacja Turystyczna Kalendarz imprez w regionie
Baza noclegowa w województwie lubuskim Produkty turystyczne Oferty turystyczne Nowe Zasady Certyfikacji IT Certyfikacja IT Lubuskie szlaki Nordic Walking Aktualne Lubuskie Punkty Informacji Turystycznej lubuskie Certyfikowane Produkty Turystyczne i Lubuskie Perły Turystyczne Marka Lubuskie Przewodnicy Biura Podróży Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry Turystyka wodna Lokalne Organizacje Turystyczne Wyniki konkursów - Lubuskie Perły Turystyczne, Najlepszy Produkt Turystyczny

TURYSTYKA WODNA


 

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”.

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

 

 

zdobądź nowy zawód, ZAWÓD PAMIĄTKARZ


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Tytuł projektu : Zawód Pamiątkarz  Nr Umowy UDA-POKL.08.01.01-08-110/10-00 

Mapy z atrakcjami lubuskiego 11.2019


Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą mapą ścienną z atrakcjami województwa lubuskiego. To nasze kolejne wydawnictwo dofinansowane w ramach zadania publicznego ze środków województw lubuskiego- Urzędu Marszałkowskiego .

Orginał mapy do pozyskania w biurze LOTUR. Prosimy o informację per email lub tel. 

http://lotur.eu/news/show/1911

 

Grupa Militarna

Autor: Administrator, dodano: 2008-01-28 15:19:42

Prace Grupy miały miejsce podczas cyklu spotkań, które odbyły się w następujących miejscach
i terminach:

1. 23.01.2007 Motel Jumar

                         ul. Waszkiewicza 69                               

                         66-300 Międzyrzecz                          (pierwsze spotkanie przed połączeniem grup)

 2.24.01.2007 Ośrodek Wypoczynkowy Martinem

                         ul. Klasztorna

                         66-218 Lubrza

3.   08.02.2007 Hotel Lubuski

                      ul. Piłsudskiego 20

                      66-200 Świebodzin

4  13.02.2007 Hotel Lubuski

                      ul. Piłsudskiego 20.

                      66-200 Świebodzin

Obszar działania Grupy - gminy Skwierzyna, Bledzew, Międzyrzecz, Świebodzin, Lubrza, Skąpe, Czerwieńsk 

    Produkt można poszerzyć na obszar powiatu wolsztyńskiego gdzie znajdują się siedziby cystersów (Obra, Przemęt, Kaszczor, Wieleń), z którym wstępnie nawiązano kontakt.

    Główny szlak wodny-kajakowy tworzą rzeki Paklica i Obra. Rzeka Paklica od Nowej Wioski i Lubrzy przez Gościkowo - Paradyż i Szumiącą do Międzyrzecza umożliwia zwiedzanie miejsc związanych z pobytem cystersów, zwłaszcza ich zespołu klasztornego w Gościkowie - Paradyżu. Od Międzyrzecza rzeka Obra łączy miejsca związane z zakonem cystersów w Bledzewie. Rzeką Obrą, poprzez Trzciel i Zbąszyń można połączyć siedziby cystersów w powiecie wolsztyńskim.

    Obiekty i miejscowości związane z cystersami znajdujące się poza szlakiem wodnym (np. Rokitno) można zwiedzać wykorzystując sieć szlaków rowerowych łączących szlaki wodne z tymi miejscowościami. Jeziora leżące na północ (J. Trześniowskie) i na południe (J. Łagowskie) od Łagowa umożliwiają poznanie joannickiej komandorii w Łagowie jak i terenów do niej przyległych. Sieć szlaków rowerowych umożliwia zwiedzanie miejsc związanych z działalnością joannitów leżących poza szlakami wodnymi tych jezior, a także połączenie ze szlakiem wodnym cystersów.

    Na tych szlakach wodnych można będzie wydzielić pobyty i wycieczki jednodniowe, weekendowe, jak i wypoczynkowe wielodniowe z wykorzystaniem szlaków rowerowych.

 

b) „Szlakiem jezior i fortyfikacji

Produkt turystyczny „Szlakiem jezior i fortyfikacji" w zamyśle grupy partnerskiej ma pokazać szerokiej rzeszy turystów wyjątkowy w skali światowej system fortyfikacyjny zwany obecnie Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym. Twórcy tej linii obronnej nazwali ją: Fastungsfront Oder - Warthe - Bogen.

Większość z nas słyszała o francuskiej Linii Maginot - MRU w wielu elementach przewyższa francuskie umocnienia.    

Produkt jest propozycją całoroczną, w jej skład wchodzi wiele różnorodnych atrakcji związanych z fortyfikacjami.

Międzyrzecki Rejon Umocniony położony jest między Wartę i Odrą. Wszystkich obiektów bojowych jest ok. 100, najdalej wysunięty na północ w okolicach Skwierzyny, najdalej na południe w miejscowości Bródki.  Niezwykłymi elementami fortyfikacji są niespotykane na innych  liniach obronnych zwodzone mosty - obrotowe i przesuwne, z których wszystkie do dziś są używane. Nie mniej ciekawe są różnego rodzaju budowle hydrotechniczne - jazy, zapory na licznych rzekach, kanałach i terenach zalewowych, służące jako zapory przeciw wojskom nieprzyjaciela.

Największym magnesem przyciągającym turystów jest niezwykle rozbudowany system podziemnych korytarzy łączących obiekty bojowe, który rozciąga się na długości ponad 32 km.  Tam na jednej z

dwóch podziemnych tras turystycznych w Boryszynie i Pniewie możemy poznać podziemne miasto MRU.

W ramach produktu „Szlakiem jezior i fortyfikacji" w zależności od potrzeb turysty możemy wyróżnić kilka grup produktu turystycznego:

 

 1. Jednodniowe pobyty o charakterze poznawczo - rekreacyjnym. W czasie takich wypadów rodzinnych możemy zapoznać się z podziemiami, historią fortyfikacji, nietoperzami ale także zażyć nieco ruchu
  w czasie spacerów, wycieczek rowerowych lub quadami czy pojazdami historycznymi. Do większości obiektów prowadzą drogi, które umożliwiają dojazd zmotoryzowanym. Obiekty wodne możemy poznawać z kajaka.
 2. Wycieczki weekendowe - atrakcje podobne jak w czasie jednodniowych pobytów tyle, że w zwiększonym zakresie. Nocować można w bogatej bazie o zróżnicowanym standardzie, od pól biwakowych, poprzez eleganckie kampingi, gospodarstwa agroturystyczne do wielogwiazdkowych hoteli.
 3. Pobyty wielodniowe - jak zwiedzać to zwiedzać. Całość MRU położona jest na dużym terytorium, nie poznamy wszystkiego w trakcie jednego dnia czy weekendu. Przebycie całego szlaku od Skwierzyny do Bródek zajmie na wiele dni. Żeby poznać wszystko będziemy potrzebowali nóg, kajaków, rowerów lub quadów, wygodniccy zadowolą się samochodem. Noclegi jak wyżej. Przy okazji można powędrować, wykąpać się w czystych jeziorach lub rzekach.
 4. Wycieczki szkolne - niezwykłe lekcje historii i przyrody, szukanie skarbów, turnieje strzeleckie, kiełbaski na ognisku... Noclegi  w licznej, niedrogiej bazie turystycznej.
 5. Wycieczki firmowe - od zwykłego zwiedzania po ekstremalne zabawy pod ziemią i na powierzchni.   

 

Zasięg terytorialny

Lokalizacja produktu to pas położony między Odrą i Watrą na terenie gmin: Skwierzyna, Bledzew, Międzyrzecz, Świebodzin, Lubrza, Skąpe, Czerwieńsk.

 

 1. Silne i słabe strony produktu

W trakcie spotkań przeprowadzono inwentaryzację zasobów będących w dyspozycji członków Grupy Partnerskiej, które mogłyby zostać wykorzystane do budowy sieciowego produktu turystycznego, jak również analizę silnych i słabych stron produktu turystycznego. Poniżej podsumowano najważniejsze wnioski wynikające z tej analizy.

1. Silnymi stronami produktu są:

a) „Wodna Kraina Joannitów i Cystersów"

- nadające się do organizacji spływów kajakowych rzeki: Paklica i Obra;

- rozległe i spokojne akweny jezior koło Łagowa: Trześniowskie i Łagowskie, umożliwiające wypoczynek na kajaku, rowerze wodnym lub łodzi wiosłowej;

- w pełni zachowany pocysterski zespół klasztorny w Gościkowie - Paradyżu;

- dobrze zachowany zamek Joannitów w Łagowie wraz z bramami fortyfikacji miejskich;

- dwór opatów bledzewskich i kościół w Starym Dworku z historią pobytu w tej wiosce trzech władców z okresu tzw. wojny północnej;

- pozostałości zabudowań klasztornych cystersów bledzewskich.

- zamek i siedziba starostwa w Międzyrzeczu;

- atrakcyjne krajobrazowo i przyrodniczo tereny wzdłuż rzek będących szlakami wodnym;

- bliskość Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego - dużej atrakcji tego terenu;

- Łagowski Park Krajobrazowy, Rezerwat Nietoperek i obszary NATURA 2000.

- dobrze funkcjonujące wypożyczalnie kajaków w Międzyrzeczu i Lubrzy.

b) „Szlakiem jezior i fortyfikacji"

 • - atrakcje kulturowe: Niepowtarzalny system budowli obronnych rozciągnięty na odcinku ok. 100 km obejmujący ponad 100 obiektów bojowych i kilkadziesiąt pomocniczych. Największą atrakcją jest unikalny, ponad 30 km system podziemny. Obiekty te są związane z historią stosunków polsko -

niemieckich okresu dwudziestolecia międzywojennego. Dodatkowo w okolicy znajduje się obiekty obronne z innych epok.

- atrakcje naturalne: Największe w Europie środkowej zimowisko nietoperzy, zalesienie sięgające ponad 50% powierzchni. Rzeki, kanały i jeziora doskonałe do uprawiania turystyki wodnej.

- atrakcje społeczne: Kilka imprez masowych powiązanych bezpośrednio z produktem np. zlot pojazdów militarnych, inscenizacje batalistyczne.

- infrastruktura: nieźle rozwinięta sieć noclegowa i gastronomiczna o zróżnicowanym standardzie; łatwość dojazdu transportem kołowym; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe; wypożyczalnie sprzętu wodnego, rowerów i innych pojazdów w tym historycznych.

- organizacja: Korzystna równowaga między podmiotami samorządowymi i prywatnymi uzupełniającymi wzajemnie swoją ofertę; całoroczna oferta; duże możliwości zwielokrotnienia „obłożenia".

- przedmiot: Charakterystyczne pamiątki związane z militariami i przyrodą.

- inne: zaangażowanie władz regionalnych i lokalnych w rozwój  produktu; korzystne położenie na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych; bliskość granicy i największego przejścia granicznego na granicy polsko - niemieckiej; bliskość jednej z największych aglomeracji miejskich w Europie - Berlina; finansowanie ze środków unijnych; ogromne zaangażowanie emocjonalne twórców produktu (pasjonaci) 

 2. Słabymi stronami produktu są:

a) „Wodna Kraina Joannitów i Cystersów"

- słaba baza noclegowo - żywieniowa w Gościkowie, Bledzewie i Trzcielu;

- brak wypożyczalni rowerów w Trzcielu, Międzyrzeczu, Bledzewie i Skwierzynie;

- brak wypożyczalni kajaków w Trzcielu i Bledzewie;

- brak instytucji (firmy) zajmującej się udrażnianiem szlaków kajakowch;

- brak współdziałania przez swoich przedstawicieli w grupie samorządów gminnych z Międzyrzecza, Świebodzina i Bledzewa;

- słaba sieć szlaków rowerowych lub jej brak w gminie Świebodzin, Trzciel , Lubrza i Bledzew;

- słabo wyposażony punkt informacji turystycznej przewidziany jako miejsce zarządzania produktem w Międzyrzeczu (Oddział PTTK);

- brak sieci komputerowej między punktem zarządzania produktem a firmami uczestniczącymi w jego funkcjonowaniu;

- brak (do uzupełnienia) firm współpracujących w ramach produktu z terenu gminy Bledzew;

b) „Szlakiem jezior i fortyfikacji"

i-nfrastruktura: niedostatecznie rozwinięta sieć noclegowa o standardzie turystycznym (tania); niedogodny dojazd środkami komunikacji masowej; niewielka liczba utwardzonych szlaków rowerowych.

- organizacja: niedostateczna współpraca między podmiotami; częściowa sezonowość oferty; ogromne zagrożenie ze strony przyrodników - możliwość cofnięcia zgody na całoroczne użytkowanie części systemu podziemnego.

- przedmiot: Brak spójnych wydawnictw turystycznych;

 - inne: Zagrożenie ze strony przyrodników - możliwość cofnięcia zgody na całoroczne użytkowanie części systemu podziemnego; brak aktywności części samorządów lokalnych.

 1. Korzyści oferowane klientom

Grupa określiła korzyści jakie odnosić będą klienci, którzy zdecydują się na „zakup" oferowanego przez nią produktu turystycznego. Należy zaliczyć do nich przede wszystkim:

a) „Wodna Kraina Joannitów i Cystersów"

 1. Możliwość zrealizowania spływu kajakowego na rzece Paklicy lub na Obrze o dowolnym przedziale czasowym (jednodniowe, weekendowe- 2 dniowe lub wypoczynkowe wielodniowe;

2. Możliwość odbycia wycieczek kajakowych wokól linii brzegowej jezior Trześniowskiego i Łagowskiego;

3.  Odbycie kilkugodzinnej wycieczki statkiem spacerowym po J. Trześniowskim;

4.  Odbywanie kilkugodzinnych wycieczek rowerowych po szlakach łączących miejscowości związane z Cystersami i Joannitami znajdującymi się poza szlakami wodnymi;

5. Zwiedzenie siedziby zakonu cystersów w Gościkowie Paradyżu i siedziby zakonu Joannitów w Łagowie.

6.  Zwiedzenie pozostałości i śladów po zakonie Cystersów w Bledzewie i Starym Dworku.

7.  Czynny i urozmaicony wypoczynek w nieskażonym środowisku.

 b) „Szlakiem jezior i fortyfikacji"

1.  Zintegrowany system informacji turystycznej;

2.  Ułatwienie w dotarciu do poszczególnych elementów produktu;

3.  Ułatwienia w organizacji pobytu;

4.  Możliwość pełnego poznania atrakcji w oparciu o produkty komplementarne;

5.  Świadomość z uczestniczenia w poznawaniu i tworzeniu niepowtarzalnego,  unikatowego dzieła ludzkiego. 

 • lider i członkowie Grupy

Grupa Partnerska  MILITARNA została zawiązana przez następujące osoby:

 • 1. Janusz Walaszek - Ośrodek Jeździecki Master
 • 2. Dariusz Apanowicz - Eko-Natur Spływy kajakowe rzekami Ziemi Lubuskiej
 • 3. Krzysztof Tunielewicz - Ośrodek Wypoczynkowy Lubikowo „Roma"
 • 4. Mirosława Gwizd - Hotel Lubuski
 • 5. Zachariasz Wojciechowski - Starostwo Powiatowe Świebodzin
 • 6. Norbert Bałenkowski - Adventure Ruad
 • 7. Anetta Marynowska - Restauracja Motel „Gama"
 • 8. Tomasz Romejko - Turystyka Aktywa vs Team
 • 9. Grzegorz Fajkis - Centrum Organizacji Imprez „Amalia"
 • 10. Anna Małecka - Marzanna Szlachtycz Studnie
 • 11. Tomasz Łochowicz - MOSIW
 • 12. Krzysztof Rosiński - Lubrzańskie Stowarzyszenie Turystyczne
 • 13. Marian Kawa - Zakład Budżetowy Eko-Fort
 • 14. Barbara Mizińska - Urząd Gminy Łagów

 

 • 1. Róża Łabędzka - Kwatera Prywatna „Łagów"
 • 2. Kazimierz Szpigun - Urząd Miasta i Gminy Trzciel
 • 3. Stanisław Maślak - Camping „Pod Brzozami"
 • 4. Stanisław Pisarek - Zamek Joannitów
 • 5. Stanisław Bąkowski - Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego
 • 6. Bożena Stysiak -Czekalska - Pensjonat „Pod Żalami"
 • 7. Eugeniusz Chramarczuk -Gmina Lubrza

Liderami Grupy Partnerskiej zostali:

- Czesław Kazimierz Woźniak - Lubuskie Porozumienie Oddziałów, lider grupy „Wodna Kraina Joannitów i Cystersów"

- Tomasz Błochowicz - MOSIW, lider grupy „Szlakiem jezior i fortyfikacji"

 

Wybór lidera został dokonany w sposób demokratyczny.

W najbliższym czasie planuje się działania zorientowane na poszerzenie składu Grupy Partnerskiej o przedstawicieli następujących podmiotów:

1. biura podróży i obiekty hotelarskie oraz instytucje działające w branży turystycznej

 1. Produkt turystyczny

Celem działania Grupy Partnerskiej Militarnej  jest opracowanie/rozwinięcie produktu turystycznego:

a)„Wodna Kraina Joannitów i Cystersów"

    Wykorzystując szlaki wodne rzeki Paklicy i Obry oraz jezior Trześniowskiego i Łagowskiego, a pomocniczo szlaki rowerowe, produkt ten umożliwia turystom zainteresowanym czynnym wypoczynkiem zwiedzanie miejscowości związanych z pobytem zakonów cystersów i joannitów na terenie powiatów międzyrzeckiego i świebodzińskiego.