RSS
Ważne:
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy     
Zarząd i komisje Statut Składki Deklaracja Członkowska Księga marki Patronat "LOTUR" Lotur plan pracy Walne zebrania sprawozdawcze Kontakt Formularz kontaktowy Lista członków LOTUR PRACA O członkach
Zawód Informator Turystyczny Zamówienia publiczne Targi turystyczne, konferencje Targi, konferencje, inne - zaprosili nas Piszą o nas Newsletter 2017 Newsletter Archiwum Wydawnictwa Partnerzy Turystyka Wspólna Sprawa Konkursy Turystyczne znaki drogowe Ankiety, badania Partnerstwo Odra
Informacje o województwie Regionalny Portal Turystyczny Telefony alarmowe Baza noclegowa Bankomaty w Lubuskim Warto zobaczyć Muzea, Skanseny i Izby Regionalne Szlaki turystyczne DLA KOLEKCJONERÓW REKORDÓW! Informacja Turystyczna Kalendarz imprez w regionie
Baza noclegowa w województwie lubuskim Produkty turystyczne Oferty turystyczne Nowe Zasady Certyfikacji IT Certyfikacja IT Lubuskie szlaki Nordic Walking Aktualne Lubuskie Punkty Informacji Turystycznej lubuskie Certyfikowane Produkty Turystyczne i Lubuskie Perły Turystyczne Marka Lubuskie Przewodnicy Biura Podróży Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry Turystyka wodna Lokalne Organizacje Turystyczne Wyniki konkursów - Lubuskie Perły Turystyczne, Najlepszy Produkt Turystyczny

TURYSTYKA WODNA


 

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”.

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

 

 

zdobądź nowy zawód, ZAWÓD PAMIĄTKARZ


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Tytuł projektu : Zawód Pamiątkarz  Nr Umowy UDA-POKL.08.01.01-08-110/10-00 

Mapy z atrakcjami lubuskiego 11.2019


Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą mapą ścienną z atrakcjami województwa lubuskiego. To nasze kolejne wydawnictwo dofinansowane w ramach zadania publicznego ze środków województw lubuskiego- Urzędu Marszałkowskiego .

Orginał mapy do pozyskania w biurze LOTUR. Prosimy o informację per email lub tel. 

http://lotur.eu/news/show/1911

 

Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie

Autor: Administrator, dodano: 2009-06-14 13:30:45

Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie, którego 38. edycja odbędzie się w dniach od 21 do 28 czerwca  2009 r. jest najstarszym festiwalem filmów fabularnych w Polsce.

Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w czerwcu 1969 roku. W zamyśle organizatorów przegląd polskich filmów fabularnych miał być coroczną konfrontacją bieżącego dorobku rodzimej produkcji z masową widownią jak i krytyką filmową. Początkowo był to jedynie ogólnopolski festiwal filmów krajowych, podczas którego odbywało się wiele seminariów i spotkań dyskusyjnych w swobodnej atmosferze.

Duży sukces organizacyjny i programowy pierwszego Lubuskiego Lata Filmowego zachęcił organizatorów do zmiany formuły imprezy na festiwal. Lubuskie Lato Filmowe w 1971 r. stało o Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Łagowie.

Władze kinematografii w 1974 roku przeniosły festiwal do Gdańska. Stworzono drugi festiwal filmów krajowych o wiele bardziej oficjalny, reprezentacyjny, wystawny. Niejako w cieniu Gdańska (później Gdyni) od 1974 do 1987 roku w Łagowie w dalszym ciągu odbywała się impreza filmowa o charakterze całorocznego przeglądu polskich filmów fabularnych, z tym, że główny akcent położono na stronę seminaryjno-dyskusyjną. Ogólne hasło imprezy brzmiało "Film a kultura współczesna". W ramach tak pomyślanej imprezy zajmowano się między innymi takimi problemami jak scenopisarstwo, debiuty filmowe, film historyczny, moralność w filmie polskim itp. Należy równocześnie podkreślić, iż przyjęcie nowej formuły nie spowodowało cofnięcia charakteru konkursu, jaki miał przegląd filmów. Nagrody przyznawane w Łagowie tj. "Złote, Srebrne i Brązowe Grona" weszły na stałe w tradycję życia filmowego w Polsce. To tu w Łagowie nagradzani byli tacy twórcy jak Wajda, Zanussi, Kieślowski, Królikiewicz, Kutz, Holland, Piwowarski, czy Łoziński. W tym małym Łagowie odbierali nagrody ekranowi ulubieńcy publiczności tacy jak Łomnicki, Olbrychski, Zawadzka, Tyszkiewicz, Szapołowska i wielu, wielu innych.

Od 1988 roku festiwal łagowski zagrożony likwidacją został przejęty przez działaczy Klubu Kultury Filmowej z Zielonej Góry i Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Warszawie, tym bardziej kultywując swój odrębny - roboczy, dyskusyjny - charakter. Od 1988 r. Lubuskie Lato Filmowe-Łagów jest organizowane przez Klub Kultury Filmowej z Zielonej Góry, a od 1990 stał się festiwalem międzynarodowym, ze szczególnym uwzględnieniem udziału krajów Europy Środkowej i Wschodniej. I tak od czerwca 1990 roku hasło generalne imprezy brzmi "Kinematografie Europy Środkowej i Wschodniej".

Przez cały okres trwania Lubuskiego Lata Filmowego zasadniczym elementem imprezy jest doroczne Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W trakcie seminariów Stowarzyszenia Filmowców Polskich referaty wygłaszali między innymi: Skirmantas Valiulis (Litwa), Miron Czernienko (Rosja), Radovan Holub (Słowacja), Andriej Jerema (Ukraina), Janusz Gazda, Janusz Kijowski,  Piotr Szulkin, Tadeusz Lubelski, Andrzej Werner, Andrzej Szczypiorski i Adam Michnik.

W sferze zainteresowań są następujące kraje: Austria,  Białoruś, Czechy, Litwa, Niemcy, Polska, Rosja, Słowacja, Ukraina i Węgry.

Lubuskie Lato Filmowe jest przeglądem filmów a jednocześnie miejscem promowania filmów o wybitnych walorach artystycznych, jest również forum dyskusyjnym, miejscem wymiany doświadczeń. Celem prezentacji jest popularyzacja kina Europy Środkowej i Wschodniej, obrona kina artystycznego, integracja środowisk filmowych, wymiana poglądów i doświadczeń, rozszerzenie kontaktów pomiędzy twórcami filmowymi i widzami kina, edukacja działaczy filmowych, konfrontacja różnych kultur, tak często w przeszłości nie tylko obca sobie, ale i niechętnie do siebie nastawiona.

Kolorytu dodaje łagowskiej imprezie festiwalowy konkurs, w którym startują wszystkie zaproszone specjalnie filmy pełnometrażowe. Jury przyznaje trzy nagrody: Złote Grono oraz Srebrne i Brązowe Grona. Obok tego fundowane są nagrody specjalne.

Specyficzna formuła festiwalu jak i jego ciężar gatunkowy powoduje duże zainteresowanie imprezą zarówno w Europie jak i poza jej granicami. W ciągu tych międzynarodowych lat Lubuskiego Lata Filmowego goszczono w Łagowie producentów, dystrybutorów czy twórców filmowych z takich państw jak: USA, Francja, Wielka Brytania, Austria, Szwecja, Szwajcaria itp.

Stałymi odbiorcami imprezy są przedstawiciele różnych festiwali filmowych w Europie. Licznie reprezentowane są na festiwalu media. Stały patronat medialny nad festiwalem ma Telewizja Polska, Polskie Radio, Gazeta Lubuska, stopklatka.pl. i miesięcznik Kino. Dyrektorem Programowym tegorocznej edycji festiwalu jest Paweł Felis - krytyk filmowy, dziennikarz Gazety Wyborczej i Telewizji Polskiej.

38 edycja w Łagowie odbędzie się m.innymi dzięki wsparciu  gminy Łagów i jej wójta Ryszarda Oleszkiewicza oraz Marszałka Województwa Lubuskiego.

Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR", redakcja „Kochaj Lubuskie" wspierają Lubuskie Lato Filmowe, bowiem jest to wspaniały produkt turystyczny w wypracowaną marką, który może startować do Konkursu na Certyfikat POT na najlepszy produkt turystyczny.

 

 

zdjęcia