RSS
Ważne:
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy     
Zarząd i komisje Statut Składki Deklaracja Członkowska Księga marki Patronat "LOTUR" Lotur plan pracy Walne zebrania sprawozdawcze Kontakt Formularz kontaktowy Lista członków LOTUR PRACA O członkach
Zawód Informator Turystyczny Zamówienia publiczne Targi turystyczne, konferencje Targi, konferencje, inne - zaprosili nas Piszą o nas Newsletter 2017 Newsletter Archiwum Wydawnictwa Partnerzy Turystyka Wspólna Sprawa Konkursy Turystyczne znaki drogowe Ankiety, badania Partnerstwo Odra
Informacje o województwie Regionalny Portal Turystyczny Telefony alarmowe Baza noclegowa Bankomaty w Lubuskim Warto zobaczyć Muzea, Skanseny i Izby Regionalne Szlaki turystyczne DLA KOLEKCJONERÓW REKORDÓW! Informacja Turystyczna Kalendarz imprez w regionie
Baza noclegowa w województwie lubuskim Produkty turystyczne Oferty turystyczne Nowe Zasady Certyfikacji IT Certyfikacja IT Lubuskie szlaki Nordic Walking Aktualne Lubuskie Punkty Informacji Turystycznej lubuskie Certyfikowane Produkty Turystyczne i Lubuskie Perły Turystyczne Marka Lubuskie Przewodnicy Biura Podróży Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry Turystyka wodna Lokalne Organizacje Turystyczne Wyniki konkursów - Lubuskie Perły Turystyczne, Najlepszy Produkt Turystyczny

TURYSTYKA WODNA


 

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”.

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

 

 

zdobądź nowy zawód, ZAWÓD PAMIĄTKARZ


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Tytuł projektu : Zawód Pamiątkarz  Nr Umowy UDA-POKL.08.01.01-08-110/10-00 

Mapy z atrakcjami lubuskiego 11.2019


Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą mapą ścienną z atrakcjami województwa lubuskiego. To nasze kolejne wydawnictwo dofinansowane w ramach zadania publicznego ze środków województw lubuskiego- Urzędu Marszałkowskiego .

Orginał mapy do pozyskania w biurze LOTUR. Prosimy o informację per email lub tel. 

http://lotur.eu/news/show/1911

 

Gmina Iłowa

Autor: Administrator, dodano: 2017-07-10 15:41:00

 

 

 

 

 

 

 


Park Dworski

Mistrzowskie dzieło

 

Park jest nie tylko urokliwym miejscem rekreacji i wypoczynku. Romantyczna sceneria to znakomite tło sesji fotograficznych. W starszej części znajdują się ogrody angielski i francuski. Szczególną wartość ma jednak ogród japoński z herbaciarnią, kamiennymi latarniami, mostkami – pierwszy japoński ogród w Europie! Został założony na początku XX w. z inicjatywy hrabiego Fryderyka von Hochberga Fürstensteina, właściciela pałacu oraz parku w latach 1902-1921, pasjonata sztuki ogrodniczej, znawcy sztuki orientu. Układ ścieżek, kanałów, sztuczne jeziorko i wyspy zachowane są do dziś. W ogrodzie chińskim uwagę zwracają bramy księżycowe – dwa ceglane mury z owalnymi i okrągłymi otworami. Przekraczając je, dochodzi się do mostku miłości z chińską pagodą.

Iłowskie ogrody zakwitają od wczesnej wiosny. Gdy zawitasz tu w maju, prawdziwą ucztę dla zmysłów przeżyjesz w imponującym gaju różaneczników (rododendronów). Okazałe krzewy z wielobarwnymi kwiatami w różnych odcieniach czerwieni, fioletu, żółci, różu zauroczą każdego. W parku zobaczysz też wiele interesujących fontann. Zwróć uwagę m.in. na aleję dębowo-grabową, okazałe lipy, klony, olsze i cisy.

 

Pałac w Iłowej

Rozmach i fantazja

 

By wejść do kompleksu parkowego, trzeba przekroczyć piękną szachulcową bramę. W parku, przez który przepływa rzeka Czerna Mała, od razu zwrócisz uwagę na dwuskrzydłowy pałac, zbudowany w epoce renesansu i baroku. Na przełomie XIX i XX w. budynek został wzbogacony m.in. o wieżę i tarasy. Zmiany zainicjował ówczesny właściciel – hrabia Fryderyk von Hochberg Fürstenstein. Zainspirowany sztuką japońską wprowadził do architektury i wystroju pałacu elementy sztuki orientalnej. Podobnie jak Fryderyk von Promnitz, hrabia von Hochberg Fürstenstein był także wielkim miłośnikiem psów – wybudował dla nich tor wyścigowy i cmentarz z epitafiami. Mimo częściowego zniszczenia i rozgrabienia w czasie II wojny światowej, w pałacu zachowały się m.in. piękne sztukaterie oraz drewniane schody z balustradą. To prawdziwa uczta nie tylko dla miłośników architektury. Dziś mieści się tu Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.

 

Bory Dolnośląskie

Raj dla pasjonatów natury

 

W pobliżu Iłowej znajduje się prawdziwy skarb przyrody – Bory Dolnośląskie, największy w Polsce las o powierzchni ok. 1650 km2. Różnorodne formy terenowe, jak śródleśne stawy,torfowiska, bagna czy wydmy śródlądowe sprawiają, że jest to nie tylko jeden z najpiękniejszych lasów w Polsce, ale także jedno z najlepszych miejsc do zbierania grzybów. Masz szansę natrafić na rośliny chronione, takie jak wawrzynek wilczełyko, pióropusznik strusi, widłak cyprysowaty, rosiczka długolistna, ponikło wielołodygowe czy storczyk Fuchsa. Na południe od Iłowej, w okolicach Węglińca znajdują się ostatnie w Polsce niżowe stanowiska sosny błotnej, która jest reliktem z okresu polodowcowego.

Bory Dolnośląskie to świetne miejsce do uprawiania turystyki aktywnej – swoją przystań znajdą tu amatorzy jazdy konnej, wycieczek rowerowych i pieszych oraz spływów kajakowych. Przed wycieczką przejrzyj przewodnik z opisem tras (na pc i laptopy).

 

Zwierzęta w Borach Dolnośląskich

 

W Borach Dolnośląskich, w miejscach trudno dostępnych mieszka ok. 30 wilków. Bory są najważniejszą w południowo-zachodniej części Polski ostoją bielika, cietrzewia i głuszca. Występują także inne rzadkie gatunki ptaków, m.in. puchacz, bocian czarny, trzmielojad, błotniak stawowy i dudek. Śródleśne mokradła są z kolei ostoją żurawia, czapli siwej, bekasa, zimorodka czy brzęczki. Warto więc wybrać się na bezkrwawe łowy – przy odrobinie szczęścia, wytrwałości i cierpliwości wyjątkowe fotografie gwarantowane! Miłośnicy płazów i gadów mogą natrafić na traszki, salamandrę plamistą, gniewosza plamistego czy żmiję zygzakowatą. W rzekach i potokach przepływających przez Bory Dolnośląskie oraz śródleśnych stawach żyje wiele gatunków ryb, takich jak m.in. pstrąg potokowy, troć wędrowna, lipień, brzana czy węgorz.

 

Ochrona przyrody w Borach Dolnośląskich

 

Na terenie Borów Dolnośląskich występują obszary Natura 2000, takie jak: fragment „Wrzosowisk Świętoszowsko-Ławszowskich” (na terenach opuszczonych poligonów wojskowych), „Uroczyska Borów Dolnośląskich” (m.in. Stawy Parowskie, rezerwaty przyrody: „Torfowisko pod Węglińcem”, „Wrzosiec koło Piasecznej” i „Żurawie Bagno”), dolina Czernej Wielkiej i Czernej Małej), „Bory Dolnośląskie” czy fragment ostoi „Dolina Dolnej Kwisy”. Do innych form prawnie chronionych należą tu m.in. rezerwat florystyczny „Brzeźnik” (stanowisko wrzośca bagiennego), rezerwat leśny „Torfowisko Borówki” (bór bagienny i torfowisko przejściowe), Przemkowski Park Krajobrazowy, obszar chronionego krajobrazu „Wzgórze Grodziec” (relikt trzeciorzędowego wulkanizmu) czy użytek ekologiczny „Święte Jezioro” w gminie Osiecznica. Wędrówka po urokliwym parku z wyjątkową szatą roślinną i architekturą rozbudzi apetyt na więcej. Przy okazji wizyty w Iłowej warto też odwiedzić atrakcyjne miejsca w pobliżu naszego miasta. Iłowa i okolice nie raz cię zaskoczą!

 

Ślady przeszłości

Historia ukryta w ruinach

 

Okolice Iłowej zapraszają też miłośników ruin, pasjonatów architektury dworskiej. W oddalonym o 5 km na zachód Borowym znajdują się pozostałości dworu zbudowanego na przełomie XVI i XVII w., należącego w tym czasie do rodziny Promnitz. W pobliżu rozciąga się park z zachowanymi okazami kasztanowców, buków i klonów. Warto też zajrzeć do Czernej, leżącej 5 km na północny wschód od Iłowej. Ciekawą pamiątką historyczną wsi są ruiny pałacu wybudowanego na przełomie XIX i XX w. przez Fryderyka Glöcknera, właściciela miejscowej huty żelaza i odlewni, uruchomionej w XV w. Zakład ten został rozebrany po II wojnie światowej.


Perła sztuki organowej

Nie tylko dla melomanów

 

Muzycznym symbolem Iłowej są organy w kościele pw. Chrystusa Króla, perła budownictwa organowego na Ziemi Lubuskiej. Pierwszy instrument, zamówiony do wybudowanej w 1725 r. świątyni, pochodził z pracowni żarskiego organomistrza Georga Adama Caspariego. W latach trzydziestych XX w. firma „E. Kempper & Sohn” zbudowała w kościele nowe, 28-głosowe organy.

Przyjedź na Letni Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który od 1998 r. odbywa się w Iłowej. Usłyszysz wirtuozów muzyki organowej i kameralnej m.in. z Polski, Niemiec, Holandii, Łotwy, Francji, Czech, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych. Królowi instrumentów niejednokrotnie towarzyszą harmonijka ustna, harfa, fletnia Pana, cymbały, obój, flet, klawesyn, skrzypce i trąbka. Latem koncerty organowe odbywają się w sierpniowe niedziele.

 

Atrakcje wokół Iłowej

Siła peryferii

 

Przy okazji wizyty w Iłowej warto odwiedzić inne atrakcyjne miejsca w pobliżu tego miasta. Leżąca na północ Jankowa Żagańska jest obowiązkowym przystankiem podróży dla miłośników zabytków techniki – znajduje się tu najstarszy w województwie lubuskim węzeł kolejowy, utworzony w 1846 r., przy linii Jankowa Żagańska – Żagań – Głogów oraz historycznej trasie Berlin – Żary – Węgliniec – Legnica – Wrocław.

 

Jankowa Żagańska: wieża ciśnień

 

W Jankowej Żagańskiej znajduje się kolejny ciekawy zabytek techniki – nie sposób tu pominąć wieży ciśnień zbudowanej w stylu ekspresjonistycznym w 1922 r. Jej dynamiczna pięciopiętrowa sylwetka z czerwonej cegły, wzniesiona na planie wieloboku i zwężająca się ku górze, malowniczo wpisuje się w przyrodnicze otoczenie i góruje nad okolicą. Wieża ciśnień pierwotnie znajdowała się na terenie cegielni. To jedyna w Polsce budowla zaprojektowana przez Otto Bartninga (1883-1959), współtwórcę Bauhausu i współpracownika Waltera Gropiusa. Wieża ciśnień w Jankowej Żagańskiej uznawana jest za jedną z najważniejszych prac tego architekta.

 

Konin Żagański: historia w sacrum ukryta

 

W zabytkowym kościele pw. św. Bartłomieja w Koninie Żagańskim zwrócisz uwagę na pomnik nagrobny właścicieli wsi – Christopha i Heleny von Schöllendorf (ok. 1600 r.) oraz renesansową płytę nagrobną Heinricha von Schöllendorfa. Walorem świątyni jest także dzwon z 1586 r., ozdobiony pięknym, renesansowym ornamentem oraz wizerunkiem Matki Boskiej. W wystroju kościoła dostrzegalne są wpływy renesansu i baroku. Najcenniejszym zabytkiem jest zdekompletowany późnogotycki tryptyk. W pobliżu świątyni znajduje się zabytkowa kaplica z późnorenesansowym portalem z 1624 r.

 

Renesansowe dworki w okolicach Iłowej

 

Okolice Iłowej zapraszają też miłośników ruin, pasjonatów architektury dworskiej. W oddalonym o 5 km na zachód Borowym znajdują się pozostałości dworu zbudowanego na przełomie XVI i XVII w., należącego w tym czasie do rodziny Promnitz. W pobliżu rozciąga się park z zachowanymi okazami kasztanowców, buków i klonów. Warto też zajrzeć do Czernej, leżącej 5 km na północny wschód od Iłowej. Ciekawą pamiątką historyczną wsi są ruiny pałacu wybudowanego na przełomie XIX i XX w. przez Fryderyka Glöcknera, właściciela miejscowej huty żelaza i odlewni, uruchomionej w XV w. Zakład ten został rozebrany po II wojnie światowej.

 

 

FILM NA KANALE YOUTUBE: IŁOWA - moja gmina


Urząd Miejski w Iłowej

ul. Żeromskiego 27
68-120 Iłowa
tel. 68 368 14 00
fax. 68 368 14 01
e-mail: ilowa@ilowa.pl
www.ilowa.pl
www.ilowa.info.pl

 

 

zdjęcia