RSS
Ważne:
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy     
Zarząd i komisje Statut Składki Deklaracja Członkowska Księga marki Patronat "LOTUR" Lotur plan pracy Walne zebrania sprawozdawcze Kontakt Formularz kontaktowy Lista członków LOTUR PRACA O członkach
Zawód Informator Turystyczny Zamówienia publiczne Targi turystyczne, konferencje Targi, konferencje, inne - zaprosili nas Piszą o nas Newsletter 2017 Newsletter Archiwum Wydawnictwa Partnerzy Turystyka Wspólna Sprawa Konkursy Turystyczne znaki drogowe Ankiety, badania Partnerstwo Odra
Informacje o województwie Regionalny Portal Turystyczny Telefony alarmowe Baza noclegowa Bankomaty w Lubuskim Warto zobaczyć Muzea, Skanseny i Izby Regionalne Szlaki turystyczne DLA KOLEKCJONERÓW REKORDÓW! Informacja Turystyczna Kalendarz imprez w regionie
Baza noclegowa w województwie lubuskim Produkty turystyczne Oferty turystyczne Nowe Zasady Certyfikacji IT Certyfikacja IT Lubuskie szlaki Nordic Walking Aktualne Lubuskie Punkty Informacji Turystycznej lubuskie Certyfikowane Produkty Turystyczne i Lubuskie Perły Turystyczne Marka Lubuskie Przewodnicy Biura Podróży Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry Turystyka wodna Lokalne Organizacje Turystyczne Wyniki konkursów - Lubuskie Perły Turystyczne, Najlepszy Produkt Turystyczny

TURYSTYKA WODNA


 

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”.

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

 

 

zdobądź nowy zawód, ZAWÓD PAMIĄTKARZ


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Tytuł projektu : Zawód Pamiątkarz  Nr Umowy UDA-POKL.08.01.01-08-110/10-00 

Mapy z atrakcjami lubuskiego 11.2019


Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą mapą ścienną z atrakcjami województwa lubuskiego. To nasze kolejne wydawnictwo dofinansowane w ramach zadania publicznego ze środków województw lubuskiego- Urzędu Marszałkowskiego .

Orginał mapy do pozyskania w biurze LOTUR. Prosimy o informację per email lub tel. 

http://lotur.eu/news/show/1911

 

Lubrza

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-13 14:15:36

Co słychać w LUBRZY 

Rozmowa z Eugeniuszem Chamarczukiem- Prezesem Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej „Lubrzańskie Stowarzyszenie Turystyczne":

 

Lubrza to niewielka Gmina leżąca w samym centrum Ziemi Lubuskiej. Co wyróżnia Państwa na tle regionu?

To prawda, znajdujemy się w samym centrum województwa lubuskiego, niecałe 70 kilometrów od granicy z Niemcami. Oprócz znakomitych warunków przyrodniczych, lasów i jezior, na tle regionu wyróżnia nas perełka architektury militarnej jaką bez wątpienia jest system fortyfikacji z okresu II Wojny Światowej- Międzyrzecki Rejon Umocniony. Kolejnymi naszymi wyróżnikami są dwie cykliczne imprezy promocyjne „Zlot Miłośników Fortyfikacji" i „Noc Nenufarów", które co roku organizujemy na początku maja oraz w trzecią sobotę lipca. Pomimo skromnych środków finansowych oraz niewielkich rozmiarów gminy staramy się prowadzić intensywną promocję naszych atrakcji turystycznych.

A więc jakie atrakcje czekają na turystów przyjeżdżających do Lubrzy?

Z pewnością największą atrakcją turystyczną regionu są fortyfikacje Międzyrzeckiego Regionu Umocnionego. 5 km na północ od Lubrzy, w Boryszynie znajduje się wejście do podziemnej trasy turystycznej „Pętla Boryszyńska". Na zwiedzających czeka tutaj położony około 30 m pod ziemią labirynt korytarzy, dworce kolejowe, panzerwerki, podziemne koszary, komory amunicyjne, maszynownie i różne inne pomieszczenia techniczne i socjalne. Turyści zwiedzają podziemia pod opieką przewodników, a obsługą ruchu turystycznego w „bunkrach" zajmuje się jeden z członków naszej LOT- Zakład Budżetowy Eko- Fort (www.bunkry.lubrza.pl). Dodatkową atrakcją podziemi jest jedno z największych w europie zimowisko nietoperzy. Ostatnie liczenie wykazało, że w podziemiach MRU zimuje ponad 36 tys. tych latających ssaków. Produkt turystyczny pod nazwą „Bunkry i nietoperze" został nagrodzony certyfikatem „Turystyczny Produkt Roku" Polskiej Organizacji Turystycznej.

Wokół „Pętli Boryszyńskiej" staramy się tworzyć szerszy produkt turystyczny, który nazwaliśmy „Lubrzańskim Szlakiem Fortyfikacji". W skład tego produktu wchodzi nie tylko trasa podziemna ale też liczne obiekty naziemne rozsiane na terenie całej Gminy Lubrza. Są to: pojedyncze panzerweki, mosty rolkowe, śluza forteczna, kopuły pancerne czy zapory przeciwczołgowe (zęby smoka). Kolejnym elementem fortyfikacji są kanały wodne, które w swoim założeniu miały służyć do zalania terenu na wypadek ataku wrogich wojsk. Jeden z takich kanałów został zagospodarowany przez kolejnego z członków Lubrzańskiego Stowarzyszenia Turystycznego, który utworzył następny z elementów naszego produktu, czyli „Lubrzański Szlak Kajakowy". Szlak ten liczy ok. 14 km długości. Na jego trasie możemy również podziwiać obiekty architektury fortecznej, a spływ kończy się pod murami pocysterskiego zespołu klasztornego w Paradyzu (więcej informacji na stronie www.martinez.com.pl).

Ostatnim z elementów naszego sztandarowego produktu turystycznego jest impreza, która ma w swoim założeniu służyć promocji obiektów fortecznych. Jest to „Zlot Miłośników Fortyfikacji". Zlot odbywa się na polach przed wejściem do podziemnej trasy turystycznej „Pętla Boryszyńska". Jest to impreza kierowana przede wszystkim do wielbicieli turystyki fortecznej, historii, motoryzacji i wojskowości, jak również do wielbicieli muzyki rockowej. Zlot organizowany jest od pięciu lat. Największymi atrakcjami dwudniowej imprezy są: parada pojazdów militarnych, inscenizacja batalistyczna, wykład historyczny w podziemiach oraz festiwal wokalistów rockowych. Tradycją stało się, że imprezę wieńczy koncert gwiazdy muzycznej, którą były już takie zespoły jak IRA, Dżem czy Hey. Dodać należy, że impreza została nagrodzona tytułami HIT 2003 i HIT 2006 Ziemi Lubuskiej, a jej szósta edycja odbędzie się w dniach 9-10 maja 2008r.

To wszystko osiągnięcia. A z jakimi problemami spotykacie się Państwo na co dzień kreując rozwój turystyki na tym terenie?

Prowadząc nasze działania napotykamy na liczne problemy. Największym z nich jest wciąż jeszcze zbyt małe zaangażowanie naszych mieszkańców w rozwój turystyki i brak wiary w powodzenie inwestycji turystycznych. Ludzie wychodzą niestety z błędnego założenia, że im się na pewno nie uda i boją się inwestować. Problemem jest też brak wystarczającej i nowoczesnej infrastruktury turystycznej, choć akurat w tej dziedzinie stawiamy małe kroczki do przodu, gdyż stowarzyszenie nasze realizuje projekt pt. „Po pierwsze gospodarka! Wsparcie dla nowo utworzonych przedsiębiorstw z terenu powiatu świebodzińskiego", polegający na wsparciu merytorycznym oraz finansowym 15 osób, które uruchomiły własną działalność gospodarczą, głównie związaną z turystyką. Korzystając z okazji chciałbym zaprosić do Lubrzy, osoby zainteresowane inwestycjami turystycznymi.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję i zapraszam Państwa do odwiedzenia Ziemi Lubuskiej oraz Gminy Lubrza. Więcej informacji na stronie www.lubrza.pl.

Rozmowę przeprowadziła Jadwiga BŁOCH

 

Lubrzańskie Stowarzyszenie Turystyczne

Ul. Świebodzińska 38

66-218 Lubrza

Tel.+48 606 612 993

powrót Tagi: prezentacje,