RSS
Ważne:
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy     
Zarząd i komisje Statut Składki Deklaracja Członkowska Księga marki Patronat "LOTUR" Lotur plan pracy Walne zebrania sprawozdawcze Kontakt Formularz kontaktowy Lista członków LOTUR PRACA O członkach
Zawód Informator Turystyczny Zamówienia publiczne Targi turystyczne, konferencje Targi, konferencje, inne - zaprosili nas Piszą o nas Newsletter 2017 Newsletter Archiwum Wydawnictwa Partnerzy Turystyka Wspólna Sprawa Konkursy Turystyczne znaki drogowe Ankiety, badania Partnerstwo Odra
Informacje o województwie Regionalny Portal Turystyczny Telefony alarmowe Baza noclegowa Bankomaty w Lubuskim Warto zobaczyć Muzea, Skanseny i Izby Regionalne Szlaki turystyczne DLA KOLEKCJONERÓW REKORDÓW! Informacja Turystyczna Kalendarz imprez w regionie
Baza noclegowa w województwie lubuskim Produkty turystyczne Oferty turystyczne Nowe Zasady Certyfikacji IT Certyfikacja IT Lubuskie szlaki Nordic Walking Aktualne Lubuskie Punkty Informacji Turystycznej lubuskie Certyfikowane Produkty Turystyczne i Lubuskie Perły Turystyczne Marka Lubuskie Przewodnicy Biura Podróży Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry Turystyka wodna Lokalne Organizacje Turystyczne Wyniki konkursów - Lubuskie Perły Turystyczne, Najlepszy Produkt Turystyczny

TURYSTYKA WODNA


 

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”.

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

 

 

zdobądź nowy zawód, ZAWÓD PAMIĄTKARZ


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Tytuł projektu : Zawód Pamiątkarz  Nr Umowy UDA-POKL.08.01.01-08-110/10-00 

Mapy z atrakcjami lubuskiego 11.2019


Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą mapą ścienną z atrakcjami województwa lubuskiego. To nasze kolejne wydawnictwo dofinansowane w ramach zadania publicznego ze środków województw lubuskiego- Urzędu Marszałkowskiego .

Orginał mapy do pozyskania w biurze LOTUR. Prosimy o informację per email lub tel. 

http://lotur.eu/news/show/1911

 

Gala VI edycji konkursu POT „Na Najlepszy Produkt Turystyczny 2008" - CERTYFIKAT POT dla Wielkiej Ucieczki

Autor: Administrator, dodano: 2008-11-19 16:38:48

20 listopada podczas gali VI edycji konkursu POT „Na Najlepszy Produkt Turystyczny 2008" w PKiN w Warszawie zostanie wręczony CERTYFIKAT władzom Miasta Żagań za produkt turystyczny „Wielka ucieczka".
Produkt został zgłoszony do regionalnego konkursu , kapituła Lubuskiej Organizacji Turystycznej LOTUR zgłosiła do POT na centralne eliminacje.


Kapituła Polskiej Organizacji Turystycznej nagrodziła Certyfikatem POT 11 produktów turystycznych z całego kraju na 90 zgłoszonych oraz wskazała 5 nominacji do Złotego Certyfikatu POT z pośród 21 .
W uroczystościach weźmie udział burmistrz Żagania Sławomir Kowal, przewodnicząca Lubuskiej Organizacji Turystycznej LOTUR Jadwiga Błoch

Już od 5 lat POT wyłania najlepsze produkty turystyczne przyznając certyfikaty.
Lubuskie otrzymało już 6 takich certyfikatów wśród nich :
Rzeczpospolita Ptasia, Woodstock, Noc Nenufarów, Bunkry i Nietoperze, Winobranie, Lato Muz Wszelakich. W Polsce ten prestiżowy laur przyznano 84 kandydatom.
Przyznawane Certyfikaty stwarzają najlepszym produktom możliwość wielokierunkowych działań promocyjnych i marketingowych w kraju i za granicą.

W tym roku obowiązują nowe zasady regulaminowe, został wprowadzony etap regionalny, który przeprowadzają regionalne organizacje turystyczne oraz nowa kategoria Złoty Certyfikat POT przyznawany produktom wcześniej nagrodzonym Certyfikatem


Wielka UCIECZKA
Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych (docelowo: Muzeum Wielkiej Ucieczki) jest instytucją kultury podległą Urzędowi Miasta w Żaganiu. Powstało w 1971 roku na terenach niemieckich obozów jenieckich z okresu II wojny światowej.
W 1939 roku powstał na tym miejscu obóz Stalag VIII C przeznaczony dla podoficerów i szeregowych żołnierzy wojsk lądowych. Pierwszymi jeńcami w tym obozie byli Polacy, nastepnie Francuzi, Belgowie, Brytyjczycy, Jugosłowianie, Grecy i żołnierze z Armii Czerwonej oraz uczestnicy powstania słowackiego i warszawskiego.
Przed ewakuacją, w 1945 roku w ewidencji obozowej było ponad 49 tys. jeńców.
W 1942 roku powstał kolejny obóz - Stalag Luft III, który przeznaczony był dla lotników amerykańskich oraz Royal Air Force.
W 1943 roku w obozie doszło do udanej ucieczki trzech jeńców. Wykopali oni tunel, do którego wejście było pod skrzynią gimnastyczną. Wydarzenie to stało się źródłem publikacji licznych książek i filmu fabularnego „The Wooden Horse" (Drewniany Koń).
Druga, znana ucieczka miała miejsce w nocy z 24 na 25 marca 1944 r. Tunelem „Harry" - wydostało się na wolność 76 z 200 przygotowanych do ucieczki jeńców. Podczas zarządzonej obławy Niemcom udało się schwytać 73 lotników i tylko 3 udało się uciec. Z grupy schwytanych 50 zostało rozstrzelanych na osobisty rozkaz Adolfa Hitlera („Sagan Befehl"). Ucieczka z żagańskiego obozu została opisana w wielu publikacjach i zekranizowana pod tytułem „The Great Escape".. W rolach głównych wystąpili topowi aktorzy Hollywood: Steve McQueen, Richard Attenborough oraz Charles Bronson. Informacje na temat tego wydarzenia znajdują się ponadto w wielu polskich i obcojęzycznych wydawnictwach, m.in. Anton Gill „Wielka Ucieczka", Tadeusz Sojka „Sagan Befehl", Rajmund Szubiński „Pięćdziesięciu z Żagania".
Wielka Ucieczka na trwałe wpisała się w historię miasta. Dyrekcja muzeum oraz władze miasta od kilku lat ściśle współpracują z jednostkami Royal Air Force przy organizacji tzw. Long March - marszu drogą ewakuacji lotników z 1945 roku. W marszu udział biorą brytyjscy żołnierze z różnych baz RAF. Tegoroczny Marsz odbył się 23 września.
W tym roku w sierpniu inżynierowie RAF przy współudziale miasta Żagań zrekonstruowali słynny Barak 104, z którego rozpoczęła się Wielka Ucieczka www.raf.mod.uk/projekt104. Inicjatorem przedsięwzięcia był jeden z najsłynniejszych „uciekinierów" II Wojny Światowej pilot RAF Bertram „Jimmy" James, zmarły w styczniu 2008 roku.


W planach miasta oraz RAF jest zbudowanie oryginalnych rozmiarów tunelu, którym uciekano w marcu 1944 roku. Project „Harry" zostanie wdrożony w życie na początku przyszłego roku.
Docelowo w okolicach muzeum ma powstać Camping oraz pole namiotowe dla turystów. Ponadto czynimy starania, aby w przyszłości organizować Long March dla chętnych, nie tylko Brytyjczyków.
5 września w Żaganiu odbył się pierwszy w historii mecz o Tarczę Wielkiej Ucieczki, w którym przeciwnikiem miejscowej drużyny był ekstraklasowy Lech Poznań (foto w załączniku). W połowie września oddaliśmy do użytku mieszkańcom i turystom Szlak Wielkiej Ucieczki. 13 kilometrowy leśny szlak pieszo-rowerowy przypomina o miejscach, którymi uciekali jeńcy. Naszym największym sukcesem promocyjnym było zredagowanie i wydanie wraz z warszawskim wydawnictwem Edipresse (Wielka Kolekcja Filmów Wojennych) książki i filmu pt. Wielka Ucieczka... (film w załączniku).


GŁÓWNE ATRAKCJE (IMPREZY)

1. Rocznica Wielkiej Ucieczki - coroczne uroczystości upamiętniające Wielką Ucieczkę, związane także z uczczeniem pamięci jej bohaterów.
2. Tunel „Harry" (30 metrowa w części oszklona replika tunelu z kopią wózka) - tunel mieści się pod ziemią); każdy może wejść do tunelu i poczuć się jak uczestnik Wielkiej Ucieczki.
3. Barak 104 z oryginalnym wyposażeniem - rekonstrukcja baraku, w którym znajdowało się wejście do tunelu Harry (tunel ten przebiegał w kierunku północnym, na głębokość blisko 10m i miał 111m; do tunelu wchodziło się po otwarciu ruchomej, znajdującej się pod piecykiem klapy).
4. Inscenizacja Wielkiej Ucieczki - prezentowana przez uczniów, harcerzy.
5. Long March (dwa razy w roku) - marsz żołnierzy brytyjskich z udziałem weteranów oraz byłych więźniów obozu w Żaganiu, za każdym razem z innych jednostek i baz; trasa marszu przebiega przez Żagań, Iłowę, Gozdnicę aż do Spremberg (Niemcy); marsz jest hołdem dla wszystkich uczestników ewakuacji jenieckich obozów Stalag Luft III z 1945 r.
6. Oznakowane (wielojęzycznie) tereny poobozowe - 3,5 km ścieżki obozowe: ścieżka cmentarzy jenieckich (zielona), ścieżka po byłych obozach jenieckich (czerwona); znakowane ścieżki umożliwiają zwiedzenie obiektów pozostałych po potężnym kompleksie obozowym.
7. Szlak Wielkiej Ucieczki - 13 km szlak pieszy z przejazdem dla rowerów, wytyczony na pamiątkę słynnej ucieczki; szlak wiedzie m.in. przez Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych oraz miejsca, wiążące się bezpośrednio z Wielką Ucieczką.
8. Wystawy, m.in.:
- „Guziki z umundurowania jenieckiego",
- „Życie sportowe w żagańskich obozach"
- „Ucieczka - Drewniany Koń"
- „Tunel „Dick"
- „Życie kulturalne w obozach jenieckich"
- „Lotnicy polscy w Stalagu Luft III"
9. Zwiedzanie Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych, terenów poobozowych, cmentarzy wojennych, wystaw stałych, wystaw czasowych z przewodnikiem.
10. Konkursy (fotograficzne, artystyczne, sportowe) m.in.: przejście tunelem na czas, rozpoznawanie guzików z mundurów jenieckich, rozpoznawanie flag państwowych, posługiwanie się kompasem, konkursy wiedzy historycznej dotyczącej problematyki jenieckiej i wiele innych.
11. Makieta Stalag Luft III (wewnątrz muzeum)
12. Historyczne eksponaty (pamiątki jeńców, mundury itp.)
13. Hot spot (bezpłatny Internet wewnątrz muzeum oraz w pobliżu budynku)
14. Sala audiowizualna w baraku - możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnych oraz filmów.
15. Elektroniczny Info-kiosk wewnątrz muzeum.
16. Miejsce na ognisko (wiata) dla turystów.

SPOSÓB PROMOCJI PRODUKTU

1 Współredagowane wydawnictwo Wielka Kolekcja Filmów Wojennych - The Great Escape, w której poza informacjami o tej wielkiej hollywoodzkiej produkcji, dzięki staraniom PR Urzędu Miasta znalazły się szerokie informacje o mieście i możliwych do zwiedzenia oraz przeżycia atrakcjach związanych z Wielką Ucieczką.
2 Reklamy w pismach branżowych i ogólnopolskich (rynek brytyjski) oraz Targi Turystyczne, np. „Wiadomości Turystyczne", „Welcom to Warsaw", „Rzeczpospolita"
3 Udział w targach turystycznych (np. ITB Berlin, Tour Salon), na których poza promocją miasta prezentowane są oferty turystyczne związane z Wielką Ucieczką.
4 Strony internetowe z obszernymi informacjami na temat Wielkiej Ucieczki (np. serwis miejski, serwis muzeum, serwis Royal Air Force)
5 Przygotowanie broszur, folderów, prezentacji multimedialnych, dokumentacji zdjęciowych, filmów promocyjnych, reklamy wielkoformatowej
6 Nagłaśniane rocznice Wielkiej Ucieczki (60 Rocznica GE w 2004r. oraz 65 rocznica w 2009 r.) w mediach krajowych i zagranicznych oraz organizacja inscenizacji Wielkiej Ucieczki. Korzystanie z patronatów medialnych. Na obchody rocznicowe zapraszani są goście z zagranicy - ambasadorowie, konsulowie, przedstawiciele Izb Turystyki, Wojska Polskiego i RAF, RAAF, wojsk kanadyjskich i australijskich.Nagłaśniając 65 rocznicę Wielkiej Ucieczki prawdopodobnie zdecydujemy się na emisję spotów w telewizjach anglojęzycznych.

powrót Tagi: imprezy,