RSS
Ważne:
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy     
Zarząd i komisje Statut Składki Deklaracja Członkowska Księga marki Patronat "LOTUR" Lotur plan pracy Walne zebrania sprawozdawcze Kontakt Formularz kontaktowy Lista członków LOTUR PRACA O członkach
Zawód Informator Turystyczny Zamówienia publiczne Targi turystyczne, konferencje Targi, konferencje, inne - zaprosili nas Piszą o nas Newsletter 2017 Newsletter Archiwum Wydawnictwa Partnerzy Turystyka Wspólna Sprawa Konkursy Turystyczne znaki drogowe Ankiety, badania Partnerstwo Odra
Informacje o województwie Regionalny Portal Turystyczny Telefony alarmowe Baza noclegowa Bankomaty w Lubuskim Warto zobaczyć Muzea, Skanseny i Izby Regionalne Szlaki turystyczne DLA KOLEKCJONERÓW REKORDÓW! Informacja Turystyczna Kalendarz imprez w regionie
Baza noclegowa w województwie lubuskim Produkty turystyczne Oferty turystyczne Nowe Zasady Certyfikacji IT Certyfikacja IT Lubuskie szlaki Nordic Walking Aktualne Lubuskie Punkty Informacji Turystycznej lubuskie Certyfikowane Produkty Turystyczne i Lubuskie Perły Turystyczne Marka Lubuskie Przewodnicy Biura Podróży Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry Turystyka wodna Lokalne Organizacje Turystyczne Wyniki konkursów - Lubuskie Perły Turystyczne, Najlepszy Produkt Turystyczny

TURYSTYKA WODNA


 

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”.

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

 

 

zdobądź nowy zawód, ZAWÓD PAMIĄTKARZ


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Tytuł projektu : Zawód Pamiątkarz  Nr Umowy UDA-POKL.08.01.01-08-110/10-00 

Mapy z atrakcjami lubuskiego 11.2019


Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą mapą ścienną z atrakcjami województwa lubuskiego. To nasze kolejne wydawnictwo dofinansowane w ramach zadania publicznego ze środków województw lubuskiego- Urzędu Marszałkowskiego .

Orginał mapy do pozyskania w biurze LOTUR. Prosimy o informację per email lub tel. 

http://lotur.eu/news/show/1911

 

Lubuskie szlaki nordic walking - Puszcza Drawska –kraina jezior i rzek – szlaki w Gminie Dobiegniew

Autor: Administrator, dodano: 2012-10-23 15:04:27

Szlak Winny SZLAK CZERWONY

Trasa: Wokół majątku Marzęcin
Rodzaj trasy: krajobrazowo-historyczna
Stopień trudności: łatwa
Czas przejścia: 2h (5,5km)
Walory: Ciekawy dobrze zachowany folwark, którego częścią składową była winnica. Piękny pałac w otoczeniu znakomicie zaprojektowanego parku.


Mierzęcin 1

O Mierzęcinie wspominają już średniowieczne źródła historyczne. Można znaleźć informacje o tym, że właścicielami był ród von Osten. Mierzęcin pozostał w ich rękach do 1608 roku, a następnie przeszedł w posiadanie rodziny von Kramme. XVII wiek był okresem nieustannych zmian właścicieli. Od 1715 roku  właścicielem była rodzina von Sydow, która przyczyniła się do wybudowania murowanego kościoła istniejącego po dzień dzisiejszy. W drugiej dekadzie XVIII wieku majątek nabyła i rozbudowała rodzina von Waldow. Do rozwoju gospodarczego Mierzęcina przyczyniła się, zbudowana w 1850 linia kolejowa, łącząca Poznań ze Stargardem Szczecińskim, przebiegająca w pobliżu majątku. Pałac, siedzibę rodu zbudowano w latach 1861 - 1863 z inicjatywy Roberta Friedricha von Waldow. Okresem największej rozbudowy i przebudowy majątku był początek XX wieku, powstały wówczas nowe budynki gorzelni oraz kompleksu folwarcznego. Okres wojenny pałac i budynki folwarku przetrwały w niemalże nienaruszonym stanie.

 

Park

Park o powierzchni 15,28 ha zajmuje północną część założenia. Położony jest na podłużnym wyniesieniu terenu, opadającym tarasami od pałacu w kierunku zachodnim i północnym ku podmokłej dolinie Strugi Mierzęckiej. Założenie parkowe rozplanowane w układzie wieloosiowym, promienistym, związane jest ściśle z pałacem, posadowionym na wyniesieniu terenu, z fasadą od wschodu. Kompozycja przestrzenna parku obejmuje parter ogrodowy z fontanną przed pałacem, od której prowadzi główna aleja parkowa, kończąca się na skrzyżowaniu dwunastu dróg. Po stronie północno - wschodniej i głównej alei parkowej znajduje się podłużna polana widokowa z altaną lipową na skraju. W części wschodniej parku usytuowany jest cmentarz rodowy z mogiłami ostatnich właścicieli z rodziny von Waldow. Od strony zachodniej park opada tarasami ku stawowi i rzece. Tutaj powstał w ostatnich latach ogród japoński ze stylową architekturą (altana, most, brama torii) i wyspą, na której stoi latarnia japońska. Park w części wschodniej jest krajobrazowym ogrodem angielskim, w którym ogromne drzewa i grupy krzewów eksponowane są na równo ciętym trawniku. Starodrzew występujący w parku to dorodne buki, dęby, platany, lipy, graby i wiązy, wśród których jest ponad 20 pomników przyrody. W części wschodniej parku znajduje się cmentarz rodowy byłych właścicieli majątku von Waldow.

 

Winnica

Winnica znajduje się nieopodal pałacu, nad Jeziorem Mierzęcińskim. Plantacja zajmuje obszar 6,75 hektara i jest trzecią co do wielkości winnicą w kraju i największą w województwie lubuskim. Pierwszych nasadzeń dokonano jesienią 2004 roku. 27 tysięcy krzewów rośnie na rozległym, łagodnym zboczu o orientacji południowej, południowo-zachodniej i na terenie płaskim, na wysokości około 60 m n.p.m. Winnica wznosi się ponad otaczający ją obszar i wraz z jeziorem, okolicznymi lasami oraz łąkami tworzy wyjątkowo malowniczy krajobraz. Tutejszy mikroklimat sprzyja uprawie winorośli, o czym świadczą stare, przedwojenne krzewy występujące w wielu okolicznych domostwach. Zimy w Mierzęcinie są łagodne, a lata słoneczne i suche, dzięki czemu krzewy obradzają w dorodne i soczyste owoce. Uprawiane jest 19 szczepów, głównie odmiany winorośli białych Pinot Gris, Kernling, Riesling, Gewurztraminer i Chardonnay oraz czerwonych Pinot Noir, Rondo i Regent. Występuja także hybrydy takie jak: Sibera, Bianka, Hibernal, Muskat Odesski, Biona i Merzling.

 

Szlak Pałacowy SZLAK NIEBIESKI

Trasa: Wokół pałacu i parku
Rodzaj trasy: Karobrazowo-historyczna
Stopień trudności: Łatwa
Czas przejścia: 2h (6km)
Walory: Piękny pałac w otoczeniu znakomicie zaprojektowanego parku. Część parku utrzymana w stylu angielski, w pobliżu pałacu, poniżej tarasowatych zboczy, staw i park japoński.


Mierzęcin2

Mierzęcin (niem. Mehrenthin) to niewielka wieś (ulicówka). Znajduje się w niej zespół pałacowo - parkowo - folwarczny zlokalizowany jest po północno - wschodniej stronie wsi, tworząc jedno z okazalszych założeń na terenie regionu. Na tarasowym brzegu rzeki Mierzęcinki posadowiono pałac z cegły na fundamentach z kamieni granitowych. Składa się on z prostokątnego korpusu, wieży i z niewielkiego skrzydła połączonego z wieżą i korpusem. Bryła i wystrój elewacji pałacu zachowały formy oryginalne, niezmienione od czasów budowy. Architektura pałacu mierzęcińskiego wraz z otoczeniem stanowi klasyczny przykład romantycznej rezydencji wzniesionej w stylu neogotyku angielskiego, wzorowanego na budowli pałacowej projektu Schinkla w Babelsbergu.

 

Folwark

Pałac Mierzęcin (Mehrenthin) to oprócz samego pałacu, folwark. Majątek obejmował 3675 hektarów (w tym 2756 ha lasu), co czyniło go jednym z większych w okolicy. Dziedziniec folwarku tworzą murowane budynki z 2 poł. XIX w. i pocz. XX w., wśród nich znajduje się stodoła z 1872r., obora z 1868r., chlew z 1862r., gorzelnia z 1901r. Na pocz. XX w. przebudowano również budynki towarzyszące pałacowi, które powstały równocześnie z jego budową, m.in. budynek mieszkalny typu willowego, w którym prawdopodobnie znajdowała się siedziba administratora majątku. Z dawnych budynków obór, stajni i innych budynków gospodarczych utworzono sale wykładowe i klubowe oraz pokoje dla gości. W majątku znajduje się trzecia co do wielkości w Polsce winnica.

 

Hotel

Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort to elegancki kompleks wypoczynkowy, w którym duch historii dyskretnie przeplata się z nowoczesnością. W neogotyckim pałacu i odrestaurowanych budynkach dawnego folwarku znajduje się 65 komfortowo wyposażonych pokoi. Starannie urządzone wnętrza, ciekawa architektura oraz otaczający pałac park stanowią doskonałą scenerię do imprez okolicznościowych, spotkań rodzinnych i w gronie przyjaciół. Firmom organizującym szkolenia, konferencje bądź wyjazdy integracyjne oddajemy do dyspozycji pięć komfortowych sal konferencyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt audiowizualny, które w sumie mogą pomieścić 230 osób. Pałac Mierzęcin wytwarza własne wina ma przetwórnię i piwnicę winną. W oparciu o winogrona i wino zbudowana jest oferta wellnesowa i gastronomiczna hotelu. Winogrona stanowią również podstawę zabiegów pielęgnacyjnych w Grape Spa, w pierwszym w Polsce Spa bazującym na owocach z własnej winnicy. Położenie w otoczeniu lasów i jezior, z dala od miejskiego zgiełku sprawia, że Pałac Mierzęcin jest zacisznym azylem dla osób szukających spokojnego wypoczynku. Entuzjaści aktywnego spędzania czasu z pewnością wybiorą coś z naszej bogatej oferty rekreacyjnej - jazdę konną, basen, fitness, nordic walking, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe i wiele innych atrakcji.

 

 

 

 

zdjęcia