RSS
Ważne:
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy     
Zarząd i komisje Statut Składki Deklaracja Członkowska Księga marki Patronat "LOTUR" Lotur plan pracy Walne zebrania sprawozdawcze Kontakt Formularz kontaktowy Lista członków LOTUR PRACA O członkach
Zawód Informator Turystyczny Zamówienia publiczne Targi turystyczne, konferencje Targi, konferencje, inne - zaprosili nas Piszą o nas Newsletter 2017 Newsletter Archiwum Wydawnictwa Partnerzy Turystyka Wspólna Sprawa Konkursy Turystyczne znaki drogowe Ankiety, badania Partnerstwo Odra
Informacje o województwie Regionalny Portal Turystyczny Telefony alarmowe Baza noclegowa Bankomaty w Lubuskim Warto zobaczyć Muzea, Skanseny i Izby Regionalne Szlaki turystyczne DLA KOLEKCJONERÓW REKORDÓW! Informacja Turystyczna Kalendarz imprez w regionie
Baza noclegowa w województwie lubuskim Produkty turystyczne Oferty turystyczne Nowe Zasady Certyfikacji IT Certyfikacja IT Lubuskie szlaki Nordic Walking Aktualne Lubuskie Punkty Informacji Turystycznej lubuskie Certyfikowane Produkty Turystyczne i Lubuskie Perły Turystyczne Marka Lubuskie Przewodnicy Biura Podróży Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry Turystyka wodna Lokalne Organizacje Turystyczne Wyniki konkursów - Lubuskie Perły Turystyczne, Najlepszy Produkt Turystyczny

TURYSTYKA WODNA


 

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”.

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

 

 

zdobądź nowy zawód, ZAWÓD PAMIĄTKARZ


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Tytuł projektu : Zawód Pamiątkarz  Nr Umowy UDA-POKL.08.01.01-08-110/10-00 

Mapy z atrakcjami lubuskiego 11.2019


Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą mapą ścienną z atrakcjami województwa lubuskiego. To nasze kolejne wydawnictwo dofinansowane w ramach zadania publicznego ze środków województw lubuskiego- Urzędu Marszałkowskiego .

Orginał mapy do pozyskania w biurze LOTUR. Prosimy o informację per email lub tel. 

http://lotur.eu/news/show/1911

 

Międzyrzecki Rejon Umocniony - Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie

Autor: Administrator, dodano: 2012-10-29 10:11:45

Dni i godziny otwarcia.

W okresie styczeń - marzec i październik - grudzień od 10:00 do 15:00

kwiecień - czerwiec  i we wrześniu od 9:00 do 15:30

w lipcu i sierpniu od 10:00 do 17:0

Zapraszamy do odwiedzenia największej atrakcji Ziemi Lubuskiej, jednego z najciekawszych i największych obiektów pomilitarnych w Europie.

Międzyrzecki Rejon Umocniony to potężny system poniemieckich fortyfikacji, wybudowany w latach 30-tych XX w. na pograniczu niemiecko-polskim, stanowiący element tzw. Ostwall-wału wschodniego. Położony jest pomiędzy Odrą i Wartą i rozciąga na odcinku ok 100 km.

Zwiedzanie obiektów MRU odbywa się w kilku różnych wariantach przeznaczonych dla odwiedzających o różnym stopniu zaawansowania i zainteresowania:

Trasa krótka
Obejmuje prelekcję prowadzoną przez przewodnika w sali muzealnej, spacer naziemną ścieżką dydaktyczną, na której zobaczycie m.in. "zęby smoka", mały schron bojowy- Tobruk, oraz naziemną część panzerwerka 717 ze słynnymi kopułami. Po wejściu do wnętrza obiektu zapoznacie się z poziomem bojowym Pz. W 717, a po zejściu ok. 30 m pod ziemię betonowymi schodami poznacie zaplecze magazynowo-koszarowe z drezyną o napędzie ręcznym.
W koszarach kończy się część oświetlona podziemi, dalej potrzebne będą latarki. Podziemnym tunelem, mijając po drodze kilka rozwidleń, dojdziemy do panzerwerka 716, którym opuścimy podziemia. Czas trwania do 1,5 godz.

Trasa długa
Kolejnym wariantem zwiedzania jest trasa długa, na której dodatkowo dojdziemy do podziemnego dworca kolejki wąskotorowej. Czas trwania do 2,5 godz.

Trasy ekstra - trwają 4 lub 8 godzin. Są to wyprawy w podziemia, w czasie których można zobaczyć miejsca niedostępne w trakcie standardowego zwiedzania. Zwiedzanie w grupach liczacych do 15 osób (wyjątkowo do 20) w towarzystwie przewodnika.

Wymagane wyposażenie: latarki z zapasem baterii, odzież zabezpieczająca przed wilgocią i chłodem, wodoodporne obuwie, suchy prowiant, napoje.

Pętla Nietoperska
Zwiedzanie obejmuje część Grupy Warownej York tj. PzW 724 oraz podziemne zaplecze magazynowe niedokończonej baterii pancernej PzW 8 Ost i West. Podziemia składają się z komór amunicyjnych, tuneli kolejki dojazdowej oraz zaplecza koszarowego. Obiekt nie został ukończony ze względu na przerwanie budowy MRU w 1938 roku, dzięki czemu panuje w nim swoista jaskiniowa atmosfera.

Pętla Nietoperska udostępniana jest do zwiedzania tylko w okresie wakacyjnym od 5 lipca dp 31 sierpnia w godzinach 10:00 do 16:00.
Zwiedzanie trwa ok. 1 godziny. Niezbędne jest posiadanie odpowiedniego obuwia, w podziemiach jest sporo wilgoci.
Dojazd drogą gruntową od miejscowości Pniewo (Baza Turystyczna MRU) lub Kęszyca.

Dla niepełnosprawnych
Zapraszamy do zwiedzenia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego na specjalnej trasie przygotowanej z myślą o osobach z dysfunkcją układu ruchowego, lękiem wysokości oraz dla osób starszych. W trakcie zwiedzania nie ma konieczności wchodzenia i schodzenia po schodach.
1/ Oferujemy 3 trasy turystyczne:
a/ Trasa krótka - do 2,5 godz.
- prelekcja nt fortyfikacji
- zwiedzanie obiektu A 64

b/ Trasa średnia - do 4 godz.
- zwiedzanie wystawy
- zwiedzanie Pzw 724
- zwiedzanie obiektu A 64

c/ Trasa długa - do 6 godz.
- zwiedzanie zamku w Międzyrzeczu
- zwiedzanie wystawy
- zwiedzanie Pzw 724
- zwiedzanie obiektu A 64

 

Szczegóły na – http://www.bunkry.pl/pl/index.html

 

zdjęcia