RSS
Ważne:
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy     
Zarząd i komisje Statut Składki Deklaracja Członkowska Księga marki Patronat "LOTUR" Lotur plan pracy Walne zebrania sprawozdawcze Kontakt Formularz kontaktowy Lista członków LOTUR PRACA O członkach
Zawód Informator Turystyczny Zamówienia publiczne Targi turystyczne, konferencje Targi, konferencje, inne - zaprosili nas Piszą o nas Newsletter 2017 Newsletter Archiwum Wydawnictwa Partnerzy Turystyka Wspólna Sprawa Konkursy Turystyczne znaki drogowe Ankiety, badania Partnerstwo Odra
Informacje o województwie Regionalny Portal Turystyczny Telefony alarmowe Baza noclegowa Bankomaty w Lubuskim Warto zobaczyć Muzea, Skanseny i Izby Regionalne Szlaki turystyczne DLA KOLEKCJONERÓW REKORDÓW! Informacja Turystyczna Kalendarz imprez w regionie
Baza noclegowa w województwie lubuskim Produkty turystyczne Oferty turystyczne Nowe Zasady Certyfikacji IT Certyfikacja IT Lubuskie szlaki Nordic Walking Aktualne Lubuskie Punkty Informacji Turystycznej lubuskie Certyfikowane Produkty Turystyczne i Lubuskie Perły Turystyczne Marka Lubuskie Przewodnicy Biura Podróży Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry Turystyka wodna Lokalne Organizacje Turystyczne Wyniki konkursów - Lubuskie Perły Turystyczne, Najlepszy Produkt Turystyczny

TURYSTYKA WODNA


 

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”.

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

 

 

zdobądź nowy zawód, ZAWÓD PAMIĄTKARZ


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Tytuł projektu : Zawód Pamiątkarz  Nr Umowy UDA-POKL.08.01.01-08-110/10-00 

Mapy z atrakcjami lubuskiego 11.2019


Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą mapą ścienną z atrakcjami województwa lubuskiego. To nasze kolejne wydawnictwo dofinansowane w ramach zadania publicznego ze środków województw lubuskiego- Urzędu Marszałkowskiego .

Orginał mapy do pozyskania w biurze LOTUR. Prosimy o informację per email lub tel. 

http://lotur.eu/news/show/1911

 

W zielonogórskiej Palmiarni rośnie największa w Polsce palma daktylowa

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-21 16:29:32
W Palmiarni w Zielonej Górze znajduje się daktylowiec kanaryjski, który wg różnych źródeł jest najwyższą w Polsce palmą kanaryjską rosnącą pod dachem. Palmę oraz ok. 150 innych egzotycznych gatunków możemy podziwiać we wnętrzu budynku. Na turystów czeka tu również kawiarnia, restauracja oraz tarasy widokowe umożliwiające obserwację roślin na różnych poziomach.

Dąb Chrobry - najstarszy dąb szypułkowy w Polsce

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-21 16:24:41
To najstarszy dąb szypułkowy w Polsce. Jest to potężne drzewo z pniem w kształcie nogi słonia. Obwód drzewa wynosi 992 cm, a wiek został określony na 750 lat. Korona drzewa kończąca się na 29 metrze nad ziemią charakteryzuje się jeszcze dużą żywotnością. Dąb rośnie w pobliżu miejscowości Piotrowice, przy drodze ze Szprotawy do Przemkowa. Przed zabudowaniami wsi Piotrowice, jadąc od Szprotawy, (po prawej stronie), znajduje się drewniana tablica wskazująca drogę do dębu (tuż przy zlokalizowanym tam barze). Ciekawostką jest, że Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze wyhodowała „potomków” Chrobrego. Te „królewskie” dzieci posiadają numerowane certyfikaty pochodzenia!

Najgrubszy bluszcz pospolity w Polsce

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-21 16:19:27
Najgrubszy bluszcz pospolity w Polsce rośnie w Gorzowie Wlkp. Znajdziemy go u zbiegu ulic Teatralnej i Cichońskiego. Obwód jego pnia wynosi 40 cm, a mierzy 5,5 m.

Waligóra – najgrubsza sosna zwyczajna w Polsce

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-21 15:43:09
Drzewo o obwodzie 625 cm posiada osiem rozłożystych konarów i prawdopodobnie powstało ze zrośnięcia kilku osobników. Rośnie na terenie Leśnictwa Klemsko w nadleśnictwie Sulechów, w pobliżu drogi z Sulechowa do Poznania, po prawej stronie drogi, nieco w głębi lasu. Miejsce: okolice Sulechowa Źródło: „Przyroda Ziemi Lubuskiej” pod red. Andrzeja Jermaczka i Marka Maciantowicza

Głaz narzutowy w Bobrówku

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-21 08:19:25
Największy głaz narzutowy w Lubuskim zlokalizowany jest na terenie pola uprawnego, na południowym stoku wyniesienia morenowego, po północnej stronie drogi prowadzącej z Bobrówka do Machar w Gminie Strzelce Krajeńskie. Historyczna nazwa kamienia to Breiter Stein (szeroki kamień) jest niemal identyczna z niemiecką nazwą (Breitenstein) pobliskiego Bobrówka. Wskazuje to, że także w średniowieczu, gdy zakładano miejscowość, głaz stanowił jeden z elementów organizujących przestrzeń jej ówczesnych mieszkańców. Obecnie obiekt ten zyskał nazwę zwyczajową Leżący Słoń.

Rezerwat Nietoperek – największe w Polsce zimowisko nietoperzy

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-21 08:17:50
Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są największym i najważniejszym zimowiskiem nietoperzy w Polsce. Co roku zimuje tu od 20 000 do 30 000 osobników należących do 12 gatunków. Jest to największa w Środkowej Europie zimowa kolonia tych ssaków. W sierpniu 1980 roku na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w części podziemi o powierzchni 2.5 ha utworzono rezerwat „Nietoperek”, a w grudniu 1998 r. powołano rezerwat „Nietoperek II”, obejmując tym samym ochroną całość Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Jedyna taka Republika – „Rzeczpospolita Ptasia”!

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-21 08:12:38
Rzeczpospolita Ptasia jest to zupełnie nowa, unikalna w skali Polski inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus", której celem jest klubowe zrzeszenie miłośników ptaków odwiedzających okolice Słońska. Obecnie Republika posiada ponad 2000 obywateli z wielu państw Europy. Serce Rzeczpospolitej Ptasiej bije w malowniczej miejscowości Słońsk położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego „Ujście Warty”, królestwie licznych gatunków ptaków. Rozlewiska i łąki Parku Narodowego „Ujście Warty” to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków oraz ich miłośników. Niekiedy, w ciągu jednego dnia odnotowywano tu obecność 250.000 osobników ptasiego rodu. Każdy miłośnik ptaków odwiedzający Ptasią Republikę otrzymuje Paszport „Rzeczpospolitej Ptasiej”.

Skansen techniki wiejskiej w Wielisławicach – największa w Polsce kolekcja ciągników

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-21 08:05:16
Skansen oddalony jest o 5 kilometrów od Strzelec Krajeńskich, znajdują się w nim pozostałości dawnego założenia folwarczno- dworskiego z XIX wieku, w skład, którego wchodzą między innymi : gorzelnia, kuźnia, dwie stodoły i zabudowania gospodarcze. Wymienione obiekty są w dobrym stanie i są przykładem występującej na tym terenie zabudowy ,,bamberskiej". Skansen należący do osoby prywatnej posiada oryginalną kolekcję sprzętu rolniczego, a w szczególności ciągników rolniczych, które są gromadzone i remontowane przez właściciela dawnego założenia folwarczno- dworskiego. Jest to obecnie największa w Polsce kolekcja ciągników.

Zielona Góra – jedyne miasto opanowane przez Bachusa i jego orszak

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-21 08:02:06
Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że Zielona Góra jest miastem Bachusa i jego świty. Odkąd na zielonogórskim deptaku stanął pomnik boga wina wielu mieszkańców miasta wypoczywa u jego stóp, turyści fotografują się z jego wysokością, a młodsi mieszkańcy miasta i jego goście chętnie wybierają się na spacer śladem mieszkających na starówce bachusików. W tym wesołym gronie znalazły się również dwie winiarki. Zapraszamy do obejrzenia galerii i podążania szlakiem Bachusa w Zielonej Górze.

Motyw szachownicy w Gorzowskiej Katedrze

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-21 08:01:36
Spośród ozdób geometrycznych średniowiecznych kościołów wyróżniają się szczególnie motywy szachownicy, które uchodzą za wyjątkowo tajemnicze i wiąże się je z Zakonem Templariuszy. Poza wyjątkiem, którym jest szachownica z Gorzowskiej Katedry możemy odnaleźć je na zewnętrznych murach kościołów. Ta gorzowska jest jedyną, z odkrytych dotąd szachownic znajdującą się we wnętrzu kościoła.