RSS
Ważne:
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy     
Zarząd i komisje Statut Składki Deklaracja Członkowska Księga marki Patronat "LOTUR" Lotur plan pracy Walne zebrania sprawozdawcze Kontakt Formularz kontaktowy Lista członków LOTUR PRACA O członkach
Zawód Informator Turystyczny Zamówienia publiczne Targi turystyczne, konferencje Targi, konferencje, inne - zaprosili nas Piszą o nas Newsletter 2017 Newsletter Archiwum Wydawnictwa Partnerzy Turystyka Wspólna Sprawa Konkursy Turystyczne znaki drogowe Ankiety, badania Partnerstwo Odra
Informacje o województwie Regionalny Portal Turystyczny Telefony alarmowe Baza noclegowa Bankomaty w Lubuskim Warto zobaczyć Muzea, Skanseny i Izby Regionalne Szlaki turystyczne DLA KOLEKCJONERÓW REKORDÓW! Informacja Turystyczna Kalendarz imprez w regionie
Baza noclegowa w województwie lubuskim Produkty turystyczne Oferty turystyczne Nowe Zasady Certyfikacji IT Certyfikacja IT Lubuskie szlaki Nordic Walking Aktualne Lubuskie Punkty Informacji Turystycznej lubuskie Certyfikowane Produkty Turystyczne i Lubuskie Perły Turystyczne Marka Lubuskie Przewodnicy Biura Podróży Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry Turystyka wodna Lokalne Organizacje Turystyczne Wyniki konkursów - Lubuskie Perły Turystyczne, Najlepszy Produkt Turystyczny

TURYSTYKA WODNA


 

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”.

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

 

 

zdobądź nowy zawód, ZAWÓD PAMIĄTKARZ


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Tytuł projektu : Zawód Pamiątkarz  Nr Umowy UDA-POKL.08.01.01-08-110/10-00 

Mapy z atrakcjami lubuskiego 11.2019


Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą mapą ścienną z atrakcjami województwa lubuskiego. To nasze kolejne wydawnictwo dofinansowane w ramach zadania publicznego ze środków województw lubuskiego- Urzędu Marszałkowskiego .

Orginał mapy do pozyskania w biurze LOTUR. Prosimy o informację per email lub tel. 

http://lotur.eu/news/show/1911

 

Wieże ewangelickich Kościołów Łaski w Kożuchowie i Żaganiu

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-21 08:01:29
W XVIII w. społeczność ewangelicka na Śląsku otrzymała prawo budowy sześciu Kościołów Łaski. Dwa z nich wybudowano na terenie obecnego województwa lubuskiego w Kożuchowie i Żaganiu. W XIX w. do kościołów dobudowano wieże. Są one dzisiaj jedynymi pozostałościami po dawnych świątyniach. Wieża w Kożuchowie jest w stanie ruiny, wieża w Żaganiu jest udostępniona dla turystów i można z niej podziwiać panoramę miasta.

Poaugustiański zespół klasztorny w Żaganiu

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-21 08:00:15
Poaugustiański zespół klasztorny w Żaganiu w roku 2011 zyskał status Pomnika Historii, tytuł zastąpił dawną klasyfikację zabytków klasy "0. Zakon kanoników regularnych św. Augustyna przybył do Żagania w roku 1284 z pobliskiego Nowogrodu Bobrzańskiego i przez wieki opactwo stanowiło swoiste centrum teologiczne i naukowe w regionie. W roku 1769 r., na wieży kościoła p.w. Najświętszej Marii Panny założono jeden z pierwszych w Europie piorunochronów. Zespół Poaugustiański w Żaganiu zaliczany jest do najcenniejszych zabytków sakralnych historycznego Śląska. Kompleks zabudowań klasztornych imponuje skalą i rozwiązaniami architektonicznymi.

Unikatowa Wieża Winiarska w Muzeum Etnograficznym w Ochli

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-21 07:58:18
Wieża Winiarska będąca unikatem w skali kraju jest bardzo charakterystycznym obiektem Muzeum Etnograficznego w Ochli. Ten XVIII w., piętrowy budynek pochodzi z Budachowa i ściśle wiąże się z winiarską historią regionu. Na parterze znajduje się ekspozycja związana z uprawą wina (dawniej był to skład na narzędzia), a na pierwszym piętrze wokół wieży biegnie galeria z której można obserwować okolicę, w tym położoną tuż obok winnicę.

Pierwszy w Europie ogród japoński powstał w Lubuskiem

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-21 07:47:58
Na początku XX wieku na terenie obecnego województwa lubuskiego powstał pierwszy w Europie prawdziwy ogród japoński. W ówczesnym parku przypałacowym w Iłowej, właściciel iłowskich włości w latach 1902-1921 hrabia Fryderyk von Hochberg Fürstenstein, dyplomata (ambasador Cesarza Niemiec Wilhelma II w Japonii), a zarazem geniusz w zakresie orientalnej sztuki ogrodowej wykorzystując naturalny układ terenu (odnogi rzeki Czerna Mała, stawy oraz wyspy), przy wprowadzeniu egzotycznych krzewów, architektury ogrodowej i kompozycji charakterystycznej dla ogrodów japońskich jak np. kamienne latarnie i mostki, domki herbaciane stworzył mistrzowskie założenie ogrodowe.

Największa w Polsce kolekcja portretów trumiennych

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-20 13:14:07
Nie sposób nie wspomnieć również o największej w Polsce kolekcji portretów trumiennych znajdującej się w Muzeum w Międzyrzeczu. Kolekcja liczy w sumie 38 wizerunków, 18 tablic inskrypcyjnych oraz 160 tablic herbowych. Zwyczaj tworzenia portretów trumiennych wiąże się ściśle z dawną obyczajowością sarmacką. Zwyczaj ten dotyczył polskiej szlachty różnych wyznań (najczęściej jednak protestanckiej) zamieszkującej okolice. Portrety umieszczano na trumnie na wysokości głowy zmarłego, tablice zaś na wysokości nóg. Przed uroczystościami pogrzebowymi portrety usuwano z trumny i umieszczano w kościele. Te osobliwe portrety przygotowywane były przed oraz po śmierci przedstawicieli rodów szlacheckich.

Najmniejszy krzyż pokutny w Polsce

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-20 13:10:08
Krzyż pokutny wykonany z piaskowca o wymiarach: 37 x 35 x 8 cm, umieszczony jest przy cokole elewacji południowo-wschodniej kościoła parafialnego (naroże prezbiterium) p. w. Matki Bożej Różańcowej w Jasieniu. Ramiona i głowa mocno zaokrąglone tworzą formę koniczynkowego zwieńczenia. Posiada słabo czytelną inskrypcję: EIN COSAK BEGRABEN 1813. Wykonany został z połówki kamienia młyńskiego. Uważany jest za najmniejszy kamienny krzyż pokutny w Polsce (37 cm wysokości).

Kamienie hańbiące (plotkarskie) w Zielonej Górze

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-20 13:03:36
Kamienie hańbiące (plotkarskie) w Zielonej Górze - służyły do karania kobiet za plotkowanie, rzucanie potwarzy i wszczynanie kłótni. Ukarane kobiety musiały oprócz zapłacenia grzywny, nosić zawieszony na szyi łańcuch, na którego końcach umieszczone były spore kamienie, tzw. kamienie plotkarskie. Jedyny taki unikatowy komplet kamieni w Polsce, jeden z dwóch w Europie ( drugi znajduje się w Miluzie we Francji) znajduje się w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Należał w XVI-XVII w. do zielonogórskiego kata. Składa się on z dwóch uformowanych w kształcie walca kamieni, każdy o wysokości 21,5 cm, szerokości 17 cm i grubości 12 cm, połączonych łańcuszkiem. Na piaskowcowych ciężarkach wyryte są sylwetki dwóch mieszczek.

Kożuchów - mury obronne wyjątkowe w skali Polski

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-20 13:02:24
Dawne obwarowania Kożuchowa składały się z dwóch pierścieni murów i należą do najlepiej zachowanych w Polsce. Jeszcze dziś możemy podziwiać zachowane niemal w całości części dawnych umocnień (mury oraz fosę) oraz układ starego miasta. Zamek, kościół farny oraz wiele z kożuchowskich kamienic zachowało gotyckie ślady, które nietrudno odnaleźć. Wokół murów bez trudu znajdziemy ślady dawnej fosy, a w Bramie Krośnieńskiej, jednej z trzech broniących dawniej wjazdu do miasta, odkryjemy historię dawnego Kożuchowa.

Kaplica Bożego Grobu w Żaganiu

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-20 13:01:44
Budowla mieszcząca się obok kościoła p.w. Nawiedzenia NMP jest wierną kopią Kaplicy Grobu Chrystusowego w Jerozolimie. W Europie są tylko dwie takie Kaplice w niemieckim Goerlitz i właśnie w Żaganiu. Z inicjatywy opata żagańskiego konwentu augustianów - Jakuba II Liebiga przystąpiono w Żaganiu w 1588 roku do prac nad jej budową, prace zakończono za Fryderyka Tschauera w roku 1589. Kaplicę wykonano z ciosów piaskowca, posiada płaski dach zwieńczony wieżyczką w kształcie latarni o sześciu kolumienkach. O tym, jak szybko Grób stał się celem pielgrzymek, świadczą napisy na ścianach.

Lapidarium Rzeźby Nagrobnej – dawny cmentarz św. Trójcy w Kożuchowie

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-19 13:30:35
Lapidarium należy do jednego z lepiej zachowanych w Polsce. Zgromadzono w nim 280 unikatowych renesansowych, barokowych czy rokokowych płyt nagrobnych. Lapidarium znajduje się na terenie dawnego cmentarza św. Trójcy, powstałego w roku 1634.