RSS
Ważne:
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy     
Zarząd i komisje Statut Składki Deklaracja Członkowska Księga marki Patronat "LOTUR" Lotur plan pracy Walne zebrania sprawozdawcze Kontakt Formularz kontaktowy Lista członków LOTUR PRACA O członkach
Zawód Informator Turystyczny Zamówienia publiczne Targi turystyczne, konferencje Targi, konferencje, inne - zaprosili nas Piszą o nas Newsletter 2017 Newsletter Archiwum Wydawnictwa Partnerzy Turystyka Wspólna Sprawa Konkursy Turystyczne znaki drogowe Ankiety, badania Partnerstwo Odra
Informacje o województwie Regionalny Portal Turystyczny Telefony alarmowe Baza noclegowa Bankomaty w Lubuskim Warto zobaczyć Muzea, Skanseny i Izby Regionalne Szlaki turystyczne DLA KOLEKCJONERÓW REKORDÓW! Informacja Turystyczna Kalendarz imprez w regionie
Baza noclegowa w województwie lubuskim Produkty turystyczne Oferty turystyczne Nowe Zasady Certyfikacji IT Certyfikacja IT Lubuskie szlaki Nordic Walking Aktualne Lubuskie Punkty Informacji Turystycznej lubuskie Certyfikowane Produkty Turystyczne i Lubuskie Perły Turystyczne Marka Lubuskie Przewodnicy Biura Podróży Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry Turystyka wodna Lokalne Organizacje Turystyczne Wyniki konkursów - Lubuskie Perły Turystyczne, Najlepszy Produkt Turystyczny

TURYSTYKA WODNA


 

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”.

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

 

 

zdobądź nowy zawód, ZAWÓD PAMIĄTKARZ


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Tytuł projektu : Zawód Pamiątkarz  Nr Umowy UDA-POKL.08.01.01-08-110/10-00 

Mapy z atrakcjami lubuskiego 11.2019


Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą mapą ścienną z atrakcjami województwa lubuskiego. To nasze kolejne wydawnictwo dofinansowane w ramach zadania publicznego ze środków województw lubuskiego- Urzędu Marszałkowskiego .

Orginał mapy do pozyskania w biurze LOTUR. Prosimy o informację per email lub tel. 

http://lotur.eu/news/show/1911

 

Staromiejski cmentarz ewangelicki we Wschowie Lapidarium Rzeźby Nagrobnej

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-19 13:26:55
Unikatowy w skali kraju i Europy cmentarz ewangelicki. Założony w 1609 roku staromiejski cmentarz ewangelicki we Wschowie jest najstarszą nekropolią chrześcijańską w Polsce położoną poza murami miasta. Na terenie cmentarza znajdziemy ok. 200 tablic epitafijnych pochodzących z XVII i XVIII w. oraz nagrobki dawnych mieszkańców miasta z XIX i początku XX w.

Ruda darniowa – oryginalny materiał budowlany

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-06 20:59:01
Ruda darniowa, która używana była w Lubuskiem do wznoszenia budynków mieszkalnych, gospodarczych i sakralnych, to dość oryginalny budulec wyróżniający tę architekturę.. Ruda darniowa to skała zawierająca związki żelaza, która ma charakterystyczny brunatny kolor, pierwotnie wykorzystywana do wytapiania żelaza, później znalazła zastosowanie w regionalnym budownictwie. Dlatego dzisiaj na obszarze województwa lubuskiego możemy odnaleźć wiele budowli wzniesionych przy użyciu rudy darniowej. Był to budulec bardzo popularny zwłaszcza na obszarze pomiędzy Zieloną Górą a Żaganiem, oraz wyspowo w okolicy Żar. Do budowy wykorzystywano również szlakę szklaną powstałą w wyniku procesów wytopu żelaza. Wyróżnia ją charakterystyczny niebieski kolor. W galerii dołączonej do artykułu znajdują się wybrane budowle oraz miejsca, w których zastosowano wymienione materiały.

Ratusz o dwóch wieżach

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-04 11:58:46
Szprotawski Ratusz to budowla oryginalna, wyróżniająca się wśród budynków tego typu. Ratusz posiada dwie wieże; wschodnią, renesansową z lat 1583 - 1586 oraz zachodnią, zbudowaną w latach 1604 - 1627.

Kirkut w Skwierzynie

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-03 22:15:03
Przy wyjeździe ze Skwierzyny w kierunku Międzyrzecza, na wzgórzu znajduje się dawny cmentarz żydowski. Jest to w obecnej chwili największy i najlepiej zachowany kirkut w naszym województwie. Po wejściu na wzgórze zachwyca ponad 200 macew, których metryka sięga nawet początku XVIII w.

Najstarsza na Dolnym Śląsku płyta nagrobna

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-03 21:47:53
Płyta nagrobna Bartłomieja z Wierzbna pochodząca z XIV w., znajdująca się w północnej ścianie XIII w. Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Szprotawie uważana jest za najstarszą, udokumentowaną płytę nagrobną na Dolnym Śląsku.

Holender z Witoszyna – unikat na skalę województwa

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-03 08:01:14
Wiatrak typu holenderskiego, unikalny w skali województwa lubuskiego zabytek, został zbudowany w 1852 r. Postawione z cegły na planie kolistym ściany wiatraka, zwężają się ku górze. Wiatrak nakryty był niegdyś dachem kopulastym i posiadał drewniane skrzydła. Dziś obiekt nie ma już dachu ani skrzydeł napędzających urządzenia młyńskie. Wiatrak będący obecnie własnością prywatną ulega coraz większemu zniszczeniu.