Informacja o aktualnej sytuacji w kontekście obostrzeń związanych z Covid-19 w Czechach, Izraelu i na Węgrzech.

16 kwietnia 2021

Zachęcamy do zapoznania się z aktualną sytuacją w Czechach , Izraelu i na Węgrzech jeśli chodzi o obostrzenia dotyczące podróżowania pomiędzy Polską a tymi krajami, plany rządów w zakresie znoszenia obostrzeń, sytuacja w branży turystycznej, w tym m.in. funkcjonowanie infrastruktury turystycznej i ważne informacje dla branży oraz obserwowane trendy, zmiany preferencji wyjazdowych, aktywność promocyjna innych krajów.


INFORMACJA O OGRANICZENIACH

W ZWIĄZKU Z COVID – 19  NA RYNKACH OBJĘTYCH DZIAŁANIEM POT

Lp.Kraj Obostrzenia dotyczące podróżowania pomiędzy Polską
a wybranymi krajami
Plany rządów
w zakresie znoszenia obostrzeń
Sytuacja w branży turystycznej, w tym m.in. funkcjonowanie infrastruktury turystycznej i ważne informacje dla branżyRynek konsumenta, w tym m.in. obserwowane trendy, zmiany preferencji wyjazdowych, aktywność, promocyjna innych krajów
 1CzechyPodróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech wyłącznie w uzasadnionych przypadkach (np. do pracy, na leczenie, z powodów rodzinnych, urzędowych), o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. Dla tych osób, przyjazd do Czech na okres powyżej 12h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/) i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem (test antygenowy już nie upoważnia do wjazdu pow. 12h), a następnie poddania się kwarantannie i powtórzenia testu PCR w Czechach najwcześniej po 5 dniach od wjazdu i nie później niż po 14 dniach od wjazdu (https://www.mvcr.cz/mvcren/imgDetail.aspx?docid=22293714).  Z obowiązku odbywania kwarantanny po przekroczeniu granicy polsko-czeskiej oraz posiadania negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 zwolnione są również osoby zaszczepione przeciwko COVID-19, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej oraz osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej12 kwietnia, przestał obowiązywać w Czechach stan wyjątkowy. Liczba nowych zakażeń zaczęła spadać, poprawia się sytuacja w szpitalach.W czeskim systemie oznakowania państw europejskich pod kątem bezpieczeństwa podróżowania, Polska jest na liście krajów o najwyższym poziomie ryzyka zachorowania na koronawirusa. Hotele mogą kwaterować jedynie klientów w ramach podróży służbowych, zaś restauracje – oferować jedzenie na wynos.Zamknięte są centra handlowe, szkoły, przedszkola, usługi, baseny, kina, teatry. Ze względu na brak możliwości przemieszczania się, preferowane są wyjazdy krajowe. Kampanie promocyjne głownie odbywają się online. 
 2IzraelWjazd Izraelczyków do Polski: Lądowe i morskie przejścia graniczne zostają otwarte dla ruchu pasażerskiego od dnia 26 marca 2021 (rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i administracji z dnia 25 marca 2021 roku). Polskie Linie Lotnicze LOT wznawiają bezpośrednie połączenia pomiędzy Polską a Izraelem od połowy kwietnia br. Ryanair już wznowił połączenia na trasie Kraków-Tel Awiw od 30 marca.Wjazd do Izraela: Obywatele Izraela oraz cudzoziemcy (mający prawo pobytu w Izraelu) mogą przekroczyć granicę drogą lotniczą. Nie obowiązują żadne limity wjazdu, potrzeba wykonania testu PCR na lotnisku po przylocie do Izraela. Uprzednie zaszczepienie lub przebycie covid-19 zwalnia z kwarantanny po przylocie.Dodatkowo wprowadzana jest w życie regulacja umożliwiająca wjazd cudzoziemcom mającym żywotne interesy w Izraelu, np. osobom mającym bliską rodzinę, biznesmenom itp.  Od 28 marca została otwarta granica lądowa z Egiptem – limit wyjazdów i wjazdów 300 osób na dzieńW związku z wyszczepieniem już około 60% całości społeczeństwa (w tym ok. 80% osób w wieku 50-60 lat) trwa stopniowe odmrażanie gospodarki/obostrzeń. Zaszczepieni obywatele Izraela mogą podróżować zagranicę. „zielone paszporty” oficjalnie akceptuje tylko Grecja. Wjeżdżając do tego kraju nie wymagana jest kwarantanna ani testowanie. Pozostałe kraje takie jak: Bułgaria, Albania, ZEA, Seszele, Czarnogóra, USA, Turcja, Malediwy, Egipt, Jordania, Gruzja akceptują turystów z Izraela. Niektóre wymagają wykonania testu przy przylocie. Rząd Izraela prowadzi również rozmowy z Unią Europejską i poszczególnymi krajami Europy odrębnie. Cypr otwiera się dla Izraelczyków od 1 kwietnia.Nie obowiązuje limit km oddalania się od miejsca zamieszkania.Hotele otwarte w strefach zielonych dla osób posiadających „zielony paszport” (zaszczepionych lub ozdrowieńców).Otwarte galerie handlowe, siłownie, baseny, ośrodki kultury dla osób z „zielonym paszportem”; w wybranych miejscach obowiązuje limit 50% zajętości miejsc.Restauracje zostały otwarte. Osoby zaszczepione mogą przebywać wewnątrz restauracji. Osoby niezaszczepione, na zewnątrz restauracjiKonsumenci są bardzo zadowoleni z otwierania granic Izraela. Kupują bilety lotnicze nie tam gdzie chcą polecieć, ale gdzie obecnie mogą polecieć (Cypr).  Czekają na otwarcie granic Europy i świata
 3SłowacjaObywatele polscy wjeżdżający do Republiki Słowackiej podlegają bezwzględnej kwarantannie w warunkach domowych lub państwowych ośrodkach izolacji na okres 14 dni, po uprzedniej obowiązkowej rejestracji na dedykowanej stronie internetowej:  http://korona.gov.sk/ehranicaZ obowiązkowej kwarantanny zwolnieni są m.in. kierowcy transportu towarowego, służby zdrowia, zakładów pogrzebowych i autobusów, piloci i załogi statków powietrznych oraz maszyniści i obsługa transportu kolejowego. Z obowiązku odbywania kwarantanny po przekroczeniu granicy polsko-słowackiej oraz posiadania negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 zwolnione są również osoby zaszczepione przeciwko COVID-19, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej oraz osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej,Prowadzone są  wzmożone kontrole przestrzegania obowiązujących ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się po terytorium Słowacji, a w rejonach przygranicznych kontrole przestrzegania zasad wjazdu zza granicy. W związku z tym zamknięto dla ruchu osobowego i towarowego następujące polsko-słowackie przejścia graniczne: Radoszyce-Palota; Ożenna-Nižná Polianka; Muszynka-Kurov; Leluchów-Čirč; Szczawnica-Lesnica; Niedzica-Lysá nad Dunajcom; Łysa Polana-Tatranská Javorina; Chochołów-Suchá Hora;  Winiarczykówka-Bobrov; Ujsoły-Novot;do 28 kwietnia 2021 roku władze Republiki Słowackiej wprowadziły stan nadzwyczajny na terytorium całego kraju. Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju. Turyści i taternicy wędrujący w wysokich partiach gór zobowiązani są zgłosić trasę, przewidywany czas wyprawy w góry i czas powrotu. Hotele mogą kwaterować jedynie klientów w ramach podróży służbowych, zaś restauracje – oferować jedzenie na wynos.Zabronione jest organizowanie imprez masowych, wszystkie punkty handlowe i usługowe, takie jak teatry, baseny czy fitness są zamknięte. Zamknięto ośrodki narciarskieZe względu na brak możliwości przemieszczania się, zamknięte przejścia graniczne,  preferowane są wyjazdy krajowe. Kampanie promocyjne głównie odbywają się online.
 4WęgryNadal utrzymane są obostrzenia dotyczące przekraczania węgierskiej granicy. Obcokrajowcy posiadający stały pobyt i członkowie ich rodzin oraz osoby posiadające dokumenty uprawniające do pobytu powyżej 90 dni, wydane przez węgierski urząd migracyjny traktowani są na równi z obywatelami węgierskimi. Przy wjeździe należy okazać dokumenty potwierdzające powyższe. Pozostali cudzoziemcy nie mogą wjechać na Węgry w ruchu osobowym w celu pobytu. Wyjątek: osoby, które udowodnią cel podróży i otrzymają pozwolenie od odpowiedniego organu policji w zależności od planowanego miejsca przekroczenia granicy.Zawieszone są połączenia kolejowe i autobusowe do Polski. Od 5 listopada 2020 r. na Węgrzech trwa stan wyjątkowy, który przedłużono do 23 maja 2021 r. Na obszarze całego kraju wprowadzono zakaz poruszania się w godzinach 20.00 – 05.00 (wyjątkiem są wykonujący pracę, dojeżdżający do pracy, konieczność uniknięcia strat materialnych, sytuacje dotyczące zagrożenia zdrowia i życia itp.).Zamknięte są restauracje (możliwa sprzedaż posiłków na wynos).Sklepy, zakłady fryzjerskie, punkty usługowe itp. otwarte są do godz. 19:00, dużej jedynie apteki i stacje benzynowe.Hotele nie przyjmują turystów, jedynie podróżujących w celach biznesowych lub szkoleniowych.Zamknięte są obiekty rozrywkowe (kluby fitness, pływalnie kryte, teatry, muzea, ZOO, itp.).·         Zakazano wszystkich zgromadzeń/uroczystości.·         Imprezy sportowe mogą odbywać się jedynie bez udziału widzów.Dozwolone jest uprawianie sportu na wolnym powietrzu, natomiast zabrania się uprawiania amatorskiego sportu zespołowoZ powodu trwającego stanu wyjątkowego prowadzenie działalności  wciąż jest  ograniczone, podobnie jak ruch turystyczny. Sytuacja jest bez zmian od listopada ubiegłego roku.
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp